szentendre01A minisztérium nem számol önkormányzati köztisztviselők leépítésével – hangzott el a TÖOSZ polgármesteri fórumán Szentendrén. A járási közigazgatási rendszer kialakításával kapcsolatos törvényalkotáskor sokkal inkább a feladatátrendezés és a hatékonyság növelése volt a szempont, mint a spórolás, noha hosszú távon biztosan csökkennek a költségek.

A járási közigazgatási rendszer kialakítása jelenleg is zajló folyamat, amelyben az egyeztetéseknek jelentős szerepük és formáló hatásuk van – hangsúlyozta Vass György, a Belügyminisztérium szakmai főtanácsadója. Mint fogalmazott, az önkormányzati törvény kerettörvény, amely megadja, mit kell a helyi, egyéni megállapodásoknak tartalmazniuk, ugyanakkor "az életből adódó sokféle helyzetre nem lehet egységes szabályt alkotni". Az önkormányzati törvény 13. paragrafusa meghatározza például a helyhatóság feladatait, de hogy a közművelődést milyen szakmai szabályokkal, követelményekkel kell ellátni, azt az ágazati törvények határozzák meg – idézi a főtanácsadót az MTI.

Kitért arra is, hogy szükség lesz átmenetei szabályozásokra, ugyanakkor számos kérdésnek alapszinten már hónapokon belül el kell dőlnie, így például annak, hogy mit finanszíroz az állam, és mire mennyi pénz jut. "Ez pedig csak úgy képzelhető el, ha tudjuk, hogy az ágazatok mit várnak el az önkormányzatoktól" - hangsúlyozta. Az ütemezéssel kapcsolatban a azt mondta, hogy jövő év első napján lép hatályba az önkormányzati törvény nagy része, például a feladatellátással kapcsolatos szabályozások, a teljes rendszernek pedig 2014 októberére működnie kell.

A járás egyfajta szervező erő – mondta előadásában Pilz Tamás, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője. A rendszer kialakításakor figyelembe vett szempontok közül kiemelte a 30 kilométeres távolsághatárt, a méretgazdaságosságot, az államigazgatási területi egységek összhangját; a székhelyek kiválasztása esetében a térségszervező képességet és a jó infrastrukturális adottságot. „Jelenleg nem számolunk leépítéssel az önkormányzati köztisztviselőket illetően, és mindenkit átveszünk” – jelentette ki.