Jól startolt a Napenergia Plusz Program – mondta az index.hu hírportálon szombaton közzétett interjúban az energiaügyi miniszter, Lantos Csaba.


A 75 milliárd forint keretösszegű pályázatra már az első héten több mint huszonegyezren jelentkeztek. A háztartások napelemes beruházásainak mintegy kétharmadát fedező, legfeljebb ötmillió forintos összeg 8-10 éves megtérülést ígér. Jól alakult a napelemeket és akkumulátorokat telepítő vállalkozók jelentkezése is, eddig már majdnem hétszáz cég kapott jóváhagyást a regisztrációra.

Aki saját termeléssel váltja ki a hálózatból érkező villamosenergiát, az minimum 36 forintot takarít meg kilowattóránként – indokolta a miniszter a napelem-telepítés ösztönzését, míg a tárolási kapacitások kiépítését azért szorgalmazza, mert „az a legjobb energia, amit helyben használnak fel”. Véleménye szerint elsősorban nem is az a fontos, hogy a saját energiatermelésből a hálózatra táplálásért mekkora összeg jár, hanem az, hogy az áramot a megtermelés helyén fedezze a szükségletet.

Lantos Csaba elégedett a megújuló áramtermelők eddigi térnyerésével, hiszen már most több mint 250 ezer háztartási méretű erőmű működik Magyarországon, vagyis csaknem negyedével több, mint amit korábban 2030-ra vártak. Az ipari és lakossági napelemes rendszerek összes kapacitása meghaladja az 5600 megawattot, ami körülbelül az évtized végére várt szintnek megfelelő, a következő évtized elejére annak duplája, 12 gigawatt is lehet.

Jó hír, hogy a magyarországi hálózat 93 százalékán újra lehet naperőműveket telepíteni, csupán tizenegy áramkörön kell fenntartani a korábban elrendelt korlátozást. Az intézkedésre azért volt szükség, mert az áramhálózatot nem úgy tervezték, hogy sok kis napelem állítsa elő a szükséges összenergiát, hanem úgy, hogy néhány nagy erőmű. Az idén újabb fokozatba kapcsoló hálózat-korszerűsítésnek köszönhetően hamarosan további területeken szűnhet meg a korlátozás.

Hirdetés