Az Orbán-kormány minden eddiginél komolyabb megszorítást tervez az önkormányzati szektor feladatainak finanszírozásánál –  írja blogján a K-Monitor. Ha az önkormányzati feladatok köre nem csökken, a rendelkezésre álló összeg viszont igen, akkor a növekvő bérek, az egyre magasabb összegű energiaszámlák, valamint az egyéb költségek emelkedése miatt brutális erőforrásvesztésről beszélhetünk – értett egyet Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke.

Érdekes következtetéseket lehet levonni a kormány hivatalos honlapján 2023. december 30-ikán megjelent – a kabinet következő négy évre vonatkozó várakozásait tartalmazó – „Makrogazdasági és Költségvetési Előrejelzés 2023-2027” című dokumentumból. A előrejelzésből egyebek mellett kiderül, hogy a kormány tavaly sem tudta tartani a költségvetési hiányt, hiszen a 2022 nyarán meghatározott 3,5 százalékos GDP-arányos célt már rég elengedték, majd a tavaly novemberben módosított 5,2 százalék is álomnak bizonyult, az év végén pedig már 5,9 százaléknál állt a mutató. A Varga Mihály által jegyzett dokumentumból arra is fény derül, hogy az elkövetkező évek legnagyobb vesztese az önkormányzati szektor lehet. A helyhatóságok támogatása ugyanis a 2023-ra várható 1100 milliárd forinttal szemben 2027-re 1044 milliárd forintra csökken, miközben az általuk fizetett szolidaritási hozzájárulás a tavalyi 250 milliárd forintról 358 milliárd forintra emelkedik. Ez annyit jelent, hogy az önkormányzatok nettó finanszírozása (a kötelező feladatokra juttatott összegből levonva a szolidaritási hozzájárulás címén elvont összeget) négy év alatt 850 milliárd forintról 686 milliárd forintra csökken.

A cikk nem ér véget, itt olvasható tovább