tuzoltoKatasztrófavédelmi őrs kezdte meg működését Kiskunmajsán és Tolcsván – mondta el a Rádió Orienten Hajdu Márton tűzoltó alezredes. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője kiemelte: az elsődleges cél, hogy a lakossághoz 25 percen belül kiérkezzen a segítség.

Az ország szinte valamennyi megyéjében vannak már katasztrófavédelmi őrsök, jellemzően ott, ahol két város között a nagy távolság miatt hosszú volt a vonulási idő, vagy esetleg nem volt önkormányzati tűzoltóság, önkéntes tűzoltó-egyesület. A nagy kiterjedésű megyékben – Borsod és Bács-Kiskun – alakultak jellemzően nagyobb számban. Ezeken az őrsökön ugyanúgy hivatásos tűzoltók dolgoznak, mint a tűzoltó-parancsnokságokon - mutatott rá Hajdu Márton. A szakember szerint úgy kell elképzelni egy katasztrófavédelmi őrsöt, mint egy nagy méretű garázzsal rendelkező lekicsinyített tűzoltó-parancsnokságot.

Az őrsöknek köszönhetően sikerült jelentősen csökkenteni a vonulási időt, és a kilométerekkel sokat lehet spórolni. Több olyan település van, ahol a létrejött őrs nemcsak 5-10, hanem akár 15 település védelmét is biztosítja. A kormányzat segítségével plusz eszközöket tudtak beszerezni, a szertárak felújítását el tudják végezni, illetve képzési programokat tudnak finanszírozni. Sokan az önkéntes tűzoltó-egyesületek tagjai közül vállalták a képzéseket, és lettek hivatásos állományú tűzoltók.

Nagyon fontosak ezek az őrsök, mert az esetek döntő többsége – kisebb tűzesetek, egyszerűbb balesetek – általában egy tűzoltóautóval és a hozzá tartozó személyzettel megoldható,ezek adják az esetek több mint 90%-át – hangsúlyozta a program fontosságát Hajdu Márton.

Az egész országot érintő katasztrófavédelmi őrsprogram 2012-ben azzal a céllal indult, hogy az úthálózat vagy a domborzati viszonyok miatt nehezen elérhető területeken – az úgynevezett fehér foltokon – kis létszámú tűzoltóőrsök létesüljenek.

A szakember kiemelte, hogy a hatékony segítséghez megfelelő infrastruktúrára és eszközparkra is szükség van. Egy 14 milliárdos uniós pályázati forrásból 108 új, hazai fejlesztésű tűzoltóautó került forgalomba. Szinte valamennyi laktanyába került egy-egy új fecskendő, ez egy rendkívül jelentős megújulás a katasztrófavédelem történetében. Az új autók a Rábánál, Győrben, a felépítmények pedig Budapesten, a BM Heros Zrt.-nél készültek. Egy újabb projekt keretein belül az erdőtűz elleni védekezéshez felhasználható eszközparkot fejleszti a katasztrófavédelem. Ennek a leglátványosabb, illetve legnagyobb eszközei a vízszállító járművek, amelyeknek a gyártásában a BM Heros is részt vesz.

Folyik a technikai eszközök fejlesztése, a prototípus már csapatpróbán van Bács-Kiskun megyében.Az új járművek akár 10 köbméternyi vizet is tudnak vinni a vízhiányos területekre, ez kétszerese annak, mint amit egy gépjárműfecskendő tud szállítani. Rendkívül jónak mondható a terepjáró képessége, ami nagyon fontos, hiszen jellemzően nehéz terepre, földútra, akár felázott talajra kell kivonulnia, és ezeken a helyszíneken is megfelelően tud közlekedni. A csapatpróba tapasztalatai rendkívül hasznosak lesznek a mérnököknek, fejlesztőknek, kiderül, hogy esetleg kell-e még javítani, csiszolni a prototípuson – mondta el a fejlesztésekkel kapcsolatban a Rádió Orient vendége.

Hajdu Márton kitért arra is, hogy nagyon intenzív kampányt folytatnak az erdészeti szakemberekkel közösen az erdőtüzek megelőzése érdekében. A lakosság tájékoztatása, a kommunikáció területén számos olyan fejlesztés történt, amelyekkel a szakemberek – tűzoltók, erdészek, parkőrök – felhívták a figyelmet, és ennek látható eredménye, hogy a száraz, meleg nyár ellenére csökkent a tűzesetek száma. Emellett természetesen a hatósági munkát sem szabad elhanyagolni, hiszen sok olyan ellenőrzési akció van, amely kifejezetten azt a célt szolgálja, hogy a földtulajdonosok figyelmét felhívja a karbantartás szükségességére és arra, hogy mire kell figyelni a mezőgazdasági gépeknél, hogy ne okozzanak tüzet.

Nagyon fontosnak feladat a Balaton környéki viharjelző rendszer fejlesztése, már megkezdődtek az előkészületek. Lesznek a víz felszínén úszó eszközök, part menti új eszközök, illetve a jelenlegiek korszerűsítése is megtörténik. A projekt itt nem áll meg, hanem a Balaton-parti és környéki tűzoltók eszközeit is fejleszteni fogják.

Zárásként Hajdu Márton felhívta a hallgatók figyelmét, hogy aki még nem tette meg, minél hamarabb kérje a tüzelőberendezések, illetve a kémények ellenőrzését a biztonságos fűtés érdekében.

Hirdetés