hullad1A korábbi ígéretek ellenére nem készült el az év végére az állami szemétszállító holding, vagyis az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. saját számlázási rendszere – írja a Magyar Nemzet.

Így már szinte bizonyos, hogy még hónapokig működik a mostani, összetákolt rendszer, amelyben a többnyire önkormányzati tulajdonú szemétszállító cégek küldik ki a csekkeket a háztartásoknak, vagyis bérszámlázást végeznek az NHKV-nek – tudta meg a lap Schmidt Jenőtől, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökétől.

Emlékezetes: az NHKV-nek április óta kellene országszerte beszednie a kukaürítési díjat, ám mostanáig nem volt képes megoldani a számlázást. Emiatt hozzávetőleg fél évig nem küldte ki idejében a csekkeket a felügyelete alá tartozó mintegy 2,5 millió vidéki családnak, ami ügyfelenként több tízezer forintos elmaradásokhoz is vezetett. Az NHKV végül kierőszakolta a vidéki, zömében önkormányzati szemétszállító vállalatoktól, hogy bérszámlázást végezzenek, pedig a szakértők szerint ez a „számlagyártás” törvénysértő módon működik. Ezért számos polgármesteri hivatal vonakodott szerződést kötni a megbízásos számla készítéséről a kukaholdinggal. Ezért is késtek a számlák, így a lakosság a hónapokig tartó hercehurca miatt több mint tízmilliárd forintnyi hátralékot halmozott fel, amelynek zömét mostanra sikerült ledolgozni. Schmidt Jenő elmondta: a múlt év végére a bérszámlázás beindulásának nyomán a legtöbb településen már viszonylag pontosan érkeztek meg az ügyfelekhez a kukacsekkek. Igaz, a Magyar Nemzet tud olyanokról, akik már hónapok óta várnak a csekkjükre.

Eközben az állami szemétszállító cég saját bizonylatgyártó rendszere az ígéretek ellenére decemberben sem állt üzembe. Az első számlákat előreláthatóan egy évvel a működés kezdete után, vagyis áprilisban tudják majd kiküldeni – állítják szakértők. Külön pikantériája a dolognak, hogy az állami vállalat gyakorlatilag semmilyen hulladékkezelési munkát nem végez, csupán beszedi a pénzt a lakosságtól, és annak egy részét újraosztja a szemétszállítást ténylegesen elvégző, jobbára helyhatósági kézben lévő 170 társaságnak. A vállalkozások jelentős hányada az új, NHKV által alkalmazott finanszírozási rendszer bevezetése és a rezsicsökkentés jegyében végrehajtott árkorlátozások miatt a csőd szélén áll. Schmidt Jenő úgy véli, a tavalyi megközelítőleg húszmilliárd forint után idén hozzávetőleg tízmilliárd forintjába kerül majd az adófizetőknek az állami rendszer fenntartása. Így a lakosság egyszer mint ügyfél fizet a kukaürítésért, másodszor pedig adózóként költ a hulladékkezelő cégek működtetésére.

Amint arról beszámoltunk: az NHKV november végén zárt le egy pályázatot, amelynek az eredményét csak december közepén tette közzé a társaság a Közbeszerzési Értesítőben. A nyertes Molaris Informatikai Fejlesztő és Szolgáltató Kft. 49 millió forint értékben arra kapott megbízást, hogy partnerportált és ügyfélkezelő platformot, továbbá egy számlakezelő rendszert alakítson ki. Szeptemberben azonban az NHKV már lezárt egy pályázatot, amelyen a győztes – az Antenna Hungária Zrt.-vel közösen a Garancsi István üzletfelei, Hauser Gábor Miklós, illetve Brasnyó Péter által jegyzett Euromacc Adatfeldolgozó és Szolgáltató Kft. – ugyancsak az országos számlázási rendszer kiépítésére kapott 550 millió forint értékű megbízást.