Bár a környező országokban is hasonló közigazgatási struktúra létezik, mint hazánkban, a gyakori kormányváltások miatt még sem tud olyan jól és hatékonyan működni a rendszer – mondta a Rádió Orientnek Tarnai Richárd, a Pest Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja.
Magyarországon 2010-ben a francia és a román mintára hozták létre a közigazgatás jelenlegi rendszerét, s bár a metódus hasonló, a környező országokban, például Ausztriában, Szerbiában vagy akár Romániában, náluk mégsem működik olyan hatékonyan. Április közepén a V4 Jó Kormányzás Program keretében erről rendeztek konferenciát, amelynek egyik legfontosabb konklúziója volt, hogy amíg hazánkban egy erős felhatalmazású kormány működik, addig az említett államokban gyakoriak a kormányváltások.
„Azt tanácsoltuk nekik, hogy az önkormányzatok a helyi fejlesztésekkel foglalkozzanak, az állami szolgáltatásokat pedig bízzák az államra” – emelte ki Tarnai Richárd. „Erős kormányzat, elhatározás és pénz a rendszer kialakítására” – ez kell a közigazgatás jelenlegi rendszerének megfelelő működéséhez ‒ hangsúlyozta a kormánymegbízott. Az állami szolgáltatások nyújtása csak úgy lehet elég hatékony, ha állami kézben van ‒ magyarázta. Az erős felhatalmazás, ami a 2018-as választásokon született, megteremti annak a lehetőségét, hogy az elkezdett munka folytatódhasson, illetve egyben garanciát is jelent a valóban minőségi eredményekre és további fejlődésre.
Emellett természetesen fontosak a folyamatos fejlesztések ‒ húzta alá, , hiszen ma már négy módon tudnak az állampolgárok ügyeket intézni: személyesen a kormányablakokban vagy okmányirodákban, interneten keresztül az ügyfélkapu használatával, telefonon a 1818-as ügyintézési számon, valamint az újdonságnak számító mobilizálható kormányablak-buszokban.