tallai andras04A kormánnyal, a járásokkal, a településekkel, a civil szervezetekkel, az egyházakkal való összefogást javasolta az október tizenkettedike után felálló megyei önkormányzatoknak Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára, a Fidesz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei választmányának elnöke.

Hihetetlen felelősségük van a megyei önkormányzatoknak, hiszen az, hogy egy megye hogyan fog részesülni a 2014-2020-as európai uniós támogatásokból, nagyban függ attól, milyen politikai összetételű lesz, kik fogják vezetni, ők miként gondolkodnak a megye fejlesztéséről, hogyan tudnak együttműködni – jelentette ki Tállai András, és azzal folytatta, hogy szerinte azért nagy a választás tétje, mert az a megyei önkormányzat tudja elérni céljait, amelyik képes együttműködni a Fidesz–KDNP-kormánnyal. A megyék fejlesztésében a megyei önkormányzatoknak lesz a legfontosabb szerepük – tette hozzá.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében október 12-étől a megyei önkormányzatban és a közgyűlés élén is változás lesz. A jelenlegi elnök ugyanis országgyűlési képviselő, és egy jogszabály értelmében már nem lehet betölteni a két funkciót egyszerre – jelezte az államtitkár. Új gondolkodásmódra is szükség van Borsod-Abaúj-Zemplénben, amely akkor lesz sikeres, ha képes lesz együttműködni, együtt gondolkodni Miskolccal, a megye valamennyi járásával, önkormányzatával, a lakókkal, a szervezetekkel, a gazdaság szereplőivel, a kamarákkal, az egyházakkal, a Miskolci Egyetemmel - fogalmazott.

„Csak akkor leszünk eredményesek, és a társadalmi problémákat csak akkor tudjuk felszámolni a megyében, ha ez az együttműködés sikeres lesz” - hangsúlyozta a politikus. Szerinte Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a munkanélküliség további mérséklése és a közbiztonság javítása, a gazdaság erősítése és az infrastruktúra fejlesztése a legfontosabb cél.

Tállai András emlékeztetett arra, hogy a megyei önkormányzatok szerepe az elmúlt években teljesen átalakult, intézményfenntartói feladatuk lényegében megszűnt, most már elsősorban a megyék fejlesztésére koncentrálnak. A jövőben a megyék két forrásból kaphatnak pénzt, ez egyrészt a lakosság arányának megfelelően normatív jellegű lesz, másrészt pedig az országos operatív programokból származik. Nagyon fontos, hogy megváltozik az uniós források felhasználásának rendszere, a jövőben a társadalmi problémák kezelése előtérbe kerül az infrastrukturális fejlesztésekkel szemben – jövendölte.