faA tűzifával fűtők márciusban beígért rezsicsökkentésének ügye még mindig húzódik, és mivel külön kellett kérni, több mint 200 ezer háztartás valószínűleg le is maradt róla – írja a hvg.hu.

A hvg.hu többször írt arról, hogy míg a gázzal vagy távhővel fűtők automatikusan megkapták a még a választások előtt, márciusban beígért rendkívüli 12 ezer forintos rezsicsökkentést, addig a fával vagy szénnel tüzelők nem részesültek a támogatásban. Márciusban még csak annyit közölt a kabinet, hogy dolgoznak a problémán, később arról volt szó, hogy csak a rászoruló családok kapják meg a támogatást, végül pedig az a megoldás született, hogy a mások számára automatikus rezsicsökkentést a fával fűtőknek külön kellett kérnie idén október 15-ig.

A kormány legutóbbi határozata szerint aki ezt kérte, az december 15-ig átveheti a tüzifáját, de a szállítást saját forrásból kell megoldani. Ekkor az is kiderült, hogy mindössze 372 120 háztartás kérte a támogatást, holott a KSH korábbi adatai szerint mintegy 600 ezer fával fűtő háztartás van az országban.

A 24.hu most azt írja, megkeresték a Belügyminisztériumot, hogy van-e esetleg póthatáridő, mi van azokkal, akik valamilyen okból lemaradtak a kérvényezésről, de a BM azt közölte velük, hogy nincs lehetőség központi kompenzációra, aki lecsúszott a határidőről, az semmit sem tehet.

A túlbonyolított rendszer igazságtalanságát korábban bírálta Székely László ombudsman is, aki aggályosnak tartotta, hogy a szilárd tüzelőannyaggal fűtőket hátrányosan megkülönböztették a rezsicsökkentés kivitelezésekor.

Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke azt mondta, kezdeményezték a kormánynál, hogy a tűzifa-támogatást készpénzben adják az érintetteknek,de ezt elutasították azzal az indokkal, hogy a gáz- vagy távfűtést használók is természetben kapták meg a segítséget

Hozzátette, a kormány részéről az is elhangzott, szeretnék, ha a fűtéstámogatást valóban a fűtési kiadások enyhítésére használnák, arra az érvre viszont nem voltak vevők, hogy a többség a 12 ezer forintos jóváírás összegét a következő hónapban nem fizette be, így tulajdonképpen bármi másra elkölthető pénzt kaptak. A TÖOSZ elnöke szerint a szociálisan rászorulók kérhetnek segítséget az önkormányzattól, de az elúszott rezsicsökkentés kompenzációja nem az önkormányzatok feladata.