schmidtjenoHarminc-negyven százalékos köztisztviselői béremelést sürget a legnagyobb taglétszámú önkormányzati érdekvédelmi szövetség, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ). A szervezet elnöke, a Somogy megyei Tab kisvárosának fideszes polgármestere, Schmidt Jenő elkeseredett – írja a Népszava.

A föld se a falué

Aggódik a vidék jövője miatt Schmidt, mert „nem globális, hanem települési a fejlesztési szemlélet. Területrendezési politikára volna szükség, 30-40 kilométeres körzetekben felfűzni egymásra a infrastrukturális- és vállalkozásfejlesztést, az oktatást. Ausztria lehetne a minta, ahogyan ott kinéz egy-egy kistelepülés. Nálunk a föld se a falué, hanem egy-egy nagybirtokosé, és ez nem jó..."

Rosszak az arányok

Tíz éve 2,5 milliárdos forrás van az állami költségvetésben útfelújításra, arra pályázik több mint kétezer település évente - emlékeztet a TÖOSZ-elnök. „Ez tarthatatlan, különösen úgy, hogy a gazdaság lényegesen jobb állapotban van, több a szétosztható forrás, mint tíz éve, az év végi költségvetés-maradvány szétosztásakor 50 milliárd ki is megy, persze jórészt az elit erős emberei településeinek a fejlesztésére. Ezzel nincs is gondom, ez a mindenkori politika sajátossága, az arányok rosszak: pályáztassunk 50 milliárdot és osszunk szét néhány milliárdot..."