orvosÖsszesen több mint háromezer nyugdíjas közalkalmazottat, illetve köztisztviselőt szeretnének mentesíteni a tárcák a kényszernyugdíjazás alól – írja a Világgazdaság. Az orvosok mellett a pedagógusokat is érinti a változtatás. Komoly gondok lehetnek az egészségügyben és az oktatás területén is. A gazdasági lap információi szerint egyelőre senki sem tudja, mikor és mi alapján dönt a kormány a méltányossági kérelmekről.

Az egészségügyben komoly gondok jelentkezhetnek. Egy embert sem tud nélkülözni az egészségügyi rendszer. Nem csak a mindennapi munka ellátása, hanem a fiatalok oktatása is gondot fog okozni, mondta el Éger István a Klubrádiónak. Az alapellátást ugyan nem érintik a változtatások, mert ott kevés közalkalmazott dolgozik . A szakellátásban nagyobb gond merül fel, mert a járó beteg szakellátásban kifejezetten nyugdíjasok dolgoztak. Abban az esetben ha az intézményi minimum feltételeket figyelembe vesszük, és ezt be is tartatjuk, akkor sok intézményben nagyon komoly munkaerő hiány alakulhat ki – tette hozzá a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

Az orvosokon kívül a közszférában például a pedagógusok is választás elé lettek állítva.

A kormány a nyugdíj mellett dolgozó pedagógusokat is kényszerhelyzetbe hozza, arról pedig nem tudni, hogy szeptemberben honnan fogják pótolni a most kieső nyugdíjas tanárokat – mondta el a Klubrádiónak Galló Istvánné.

A Pedagógusok Szakszervezetének vezetője elmondta: elsősorban a művészeti és természettudományi tárgyakat tanítókkal fordulhat elő, hogy kénytelenek több iskolában is tanítani, mert egy-egy intézményben az alacsony óraszám miatt nem is jön össze a tanítással lekötött munkaidő alsó határa. Ugyanakkor a pedagógus társadalom nem egységesen ítéli meg a nyugdíj mellett is dolgozó kollégák munkavégzését. Őket ugyanis a tantestület sok esetben mentesíti bizonyos feladatok alól, amivel a többieknek kell többet dolgozni – tette hozzá Galló Istvánné.

Hirdetés