kerdessA helyi közszolgáltatások minőségének javítása érdekében uniós támogatással kutatást indított a Belügyminisztérium. A 2018 tavaszáig tartó programban áttekintik a működő rendszereket, majd ajánlásokat tesznek a kormányzatnak és az önkormányzatoknak a helyi közszolgáltatások átszervezésére – írja a Magyar Idők.

Helyi versenyképesség-fejlesztési kutatási program címmel kiemelt projektet indított a Belügyminisztérium, az egymilliárd forint uniós támogatással a helyi közszolgáltatások átszervezését megalapozó kutatásokat támogatják. A program célja, hogy olyan, a magyarországi sajátosságokat figyelembe vevő eszközrendszert dolgozzanak ki, amely segít versenyképessé, valamint költséghatékonnyá és méltányossá tenni a közszolgáltatásokat.

A témában megtartott nyitókonferencián Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár  megjegyezte, hogy az európai uniós támogatások egy jelentős részét szembetűnő fejlesztésekre fordítják, az utcákat járva mindannyian találkozhatunk új épületekkel, létesítményekkel. – Az uniós társfinanszírozás azonban nemcsak így jelenik meg, hanem olyan építkezéseknél is, ahol nem követ rakunk kövekre.

Ezekkel a programokkal előkészítjük azt, hogy a későbbi építkezés minél jobb, hatékonyabb legyen, és azt is, hogy az emberek hétköznapjait érintő közszolgáltatásokat meg tudjuk tervezni, és jobbá is tudjuk tenni – hangsúlyozta Pogácsás Tibor.

Cserneczky Tamás, a kutatási célterület vezetője a nyitókonferencián kifejtette, hogy a programban 25 közszolgáltatásra koncentrálva 4000 fős reprezentatív lakossági felmérést készítenek, de a vállalkozásokat is megkeresik kérdőívekkel. Ezekben azt kutatják, hogy a lakosság és a cégek milyen tapasztalatokkal rendelkeznek a közszolgáltatásokról.

Kérdőíves felméréssel nemcsak az ügyfelekhez fordulnak, hanem ezer önkormányzathoz is; esetükben arra kíváncsiak, hogy az egyes települések a területen milyen megoldásokat alkalmaznak, mit tartanak jó gyakorlatnak. Emellett ötven önkormányzati vezetővel személyes interjúkat is készítenek. A tapasztalatokat elemzik, és áttekintik a nemzetközi példákat is. Ezek alapján javaslatokat dolgoznak ki, megvizsgálják azok finanszírozhatóságát, majd ajánlásokat tesznek az önkormányzatoknak.

Hegyes Orsolya szakmai vezető azt emelte ki, hogy a 2018. március 31-ig tartó programban összesen tizennégy régiós műhelymunkát szerveznek majd, a végén pedig záró rendezvényeken osztják meg a tapasztalatokat az érintettekkel.

Hirdetés