suliÖsszesen 437 önkormányzat esetében már a megállapodás végénél járunk az iskolák működtetésének átvétele kapcsán, a végső simításokat végezzük a szerződéseken – közölte a Magyar Idők érdeklődésére Pölöskei Gáborné kedden a XIII. pedagógiai napokon.

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnöke hozzátette: valamennyivel több mint húsz esetben még nincs megállapodás közeli helyzet, három önkormányzat – ebből az egyik Budaörs – pedig jelezte, hogy nem akarja a szerződéseket aláírni. – A tárgyalások folyamatosak, tudjuk tartani az ütemet, december közepére megtörténik az iskolák működtetésének átvétele – hívta fel a figyelmet.

Pölöskei Gáborné a Magyar Idők érdeklődésére elmondta, egyelőre nem látják a jogszabályi környezet megváltoztatásának szükségességét, az átvétel enélkül is le fog zajlani. – Nem célunk, hogy a települések életéből „kiszedjük” az iskolákat, ezt mostanra a polgármesterek is látják. Ami jól működik, azt nem akarjuk megszüntetni, így például ha az iskola továbbra is ragaszkodik egy önkormányzati céghez a működtetést illetően, nem lesz változás – szögezte le a fenntartó elnöke. Példaként említette az étkeztetést, amelyet nem szeretnének majd átvenni.

A fenntartó elnöke kitért arra is, hogy november 30-ra alapító okirati szinten létrejön az 58 tankerületi egység a székhelyekkel, és feláll a szükséges apparátus. A tankerületeknek múlt héten kellett az iskolákkal közösen megtervezett 2017-es költségvetési tervet megküldeni a központnak, jelenleg ezeket tekintik át. Megvizsgálják például azt, hogy történt-e túltervezés, és amennyiben igen, az minek tulajdonítható. Pölöskei Gáborné hangsúlyozta, a cél, hogy január 1-jére valamennyi tankerületi egységnek elfogadott költségvetése legyen.

Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke lapunknak korábban arról beszélt, nem látnak akadályt, az átadás-átvétel szerinte zökkenőmentes lesz. Kaposvár polgármestere hangsúlyozta: az önkormányzatok továbbra is részt vesznek a működtetésben, a következő időszakban például milliárdokat fordítanak majd az iskolák fejlesztésére. Jelezte azt is, bizonyos, a helyi önkormányzatok által vállalt feladatok közül lesznek olyanok, amelyek ellátása a továbbiakban egyedi megállapodások alapján történik.

Ugyanakkor nem mindenki ért egyet az iskolák fenntartásának-működtetésének állami kézbe vételével, például Budaörs önkormányzata októberben jelezte, hogy perre megy a több mint kétmilliárdos állami elvonás miatt.

Hirdetés