paragrafusA Fidesz ügyvezető alelnöke a jogszabályok felülvizsgálatával, azok ésszerű ritkításával foglalkozna ősztől - mondta Kósa Lajos az Inforádió Aréna című műsorában.

"Szeretnék egy nagy-nagy deregulációs programot megcsinálni az országban" - mondta Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke jövőbeli terveiről, amelyekről már egyeztetett a miniszterelnökkel, aki támogatta elképzelését.

"Tizenhat év egy bürokrácia élén nagy kedvet csinál az embernek ahhoz, hogy a hülyeség ellen elkezdjen küzdeni, a mindenfajta hülyeség ellen. Nagyon szüksége lenne az országnak erre, hogy vegyünk egy nagy levegőt, hogy a durván háromszázezer jogszabályból csináljunk kétszázezret."

Kósa Lajos a részleteket október után tisztázza Orbán Viktorral - mondta el az InfoRádióban.

"Innentől kezdve egy hétig tudnám sorolni azokat az elképesztő butaságokat, amitől szenvedünk mindnyájan az élet kicsi és nagy dolgaiban közösen, és az a meggyőződésem, hogy ha csinálunk egy nagyon jó gazdasági deregulációt, az még a GDP-n is tolna egy-másfél százalékot, magától és ez nem kerül pénzbe."

A Fidesz ügyvezető alelnöke az egyéni képviselői indítványként benyújtott reklámadóval kapcsolatban azt mondta: "személy szerint is az a véleményem, hogy olyan mértékű az egyes reklámok kifejezetten a fogyasztók megtévesztésére irányuló szándéka, ami már nem a jó ízlés határát súrolja, hanem nyilvánvalóan a fogyasztóvédelem okán is valamit csinálni kell vele szemben, az a kérdés, hogy egyedi vagy egy ilyen generál szabályozással, ami szemmel láthatóan visszafogja az egész reklámpiacot. Amikor nem látom, hogy a fogyasztóvédelem hogyan tudna fellépni a nyilvánvaló megtévesztés ellen, akkor az embernek eszébe jut, hogy generál szabályozást csináljon, nyilvánvaló, hogy a kilencmilliárd forint nem menti meg a költségvetést, az nem volumen."

A frakció a következő hetekben alakítja ki álláspontját az előterjesztéssel kapcsolatban.

Az önkormányzati választási rendszer átalakításáról Kósa Lajos azt mondta: "az önkormányzati rendszerben 3200 települési önkormányzatban lesznek választások, ebből egyben alakítjuk át a választási rendet, mondjuk 25 százalékban, tehát nem az egészet, csak a főváros egy pici szeletét. Miután az egész önkormányzati rendszerben a települési önkormányzatoknál az jellemző, Budapest kivételével, hogy nem pártokra, listákra lehet szavazni, hanem egyéni jelöltekre, így a fővárosban is szeretnénk erre áttérni. A fővárost ezentúl úgy választjuk meg, hogy a kerületi polgármesterek automatikusan a fővárosi közgyűlés tagjai, ők képviselik a kerületeket és mellette van még egy 8-10 fős kompenzációs lista" - mondta a Fidesz ügyvezető alelnöke.

"A fővárosban pártlisták alapján kerültek be a képviselők a testületbe, ennek az a hátránya, hogy automatikusan pártpolitikai szempontrendszer szerint politizálnak és nem városfejlesztési kérdésekre fókuszálnak, ez látszott egyébként a korábbi működésen is, tulajdonképpen majdhogynem leképezték a nagy pártok közötti törésvonalakat. Miközben egyébként az önkormányzatokra sokkal inkább jellemző, hogy függetlenül attól, hogy valaki fideszes, szocialista, kereszténydemokrata vagy LMP-s, a városfejlesztési kérdések okoztak törésvonalakat, és nem pártpolitikai kérdések. Az egyéni képviselők esetében a választópolgárokkal kapcsolatos felelősség sokkal direktebb, jobban is számon lehet kérni a képviselőket, ez az önkormányzati politizálás előnye" - mondta Kósa Lajos.

Hozzátette: "ez a rendszer egyszerűbb is, eddig négy szavazata volt a fővárosiaknak, most három lesz, tehát főpolgármesterre szavaznak közvetlenül, kerületi polgármesterre, ami egyúttal a fővárosi képviseletet jelenti, illetve egyéni jelöltre. Több alkotmányos elv van, amelyek ebben az esetben konkurálnak egymással; az egyik az egyenlő szavazat elve, a másik az egyenlő mandátum elve. Ha az előbbit akarjuk figyelembe venni, akkor azt meg lehetne tenni, hogy mondjuk a 28 ezres I. kerület polgármesterének egy szavazata van a testületben, akkor a 160 ezres XIV. kerületének hat szavazatának kellene, legyen, de akkor az egyenlő mandátum elvét sértjük meg, mert van, akinek egy szavazata valakinek meg hat. Az Alkotmánybíróság azon iránymutatását kell figyelembe venni, amit meg is tettünk, amely szerint figyelemmel kell lenni a településeken a történelmileg kialakult helyzetekre, arról, hogy ilyen egyenlőtlenek a települések, igazán nem tehetünk" - jelentette ki a politikus.

Kósa Lajos arra is kitért, hogy korlátozni kellene a polgármesterek újraválaszthatóságát.

A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint kétszer vagy maximum háromszor lehetne újraválasztani a helyi önkormányzati vezetőt, így megelőzhető lenne, hogy a városvezetés túlságosan "becsontosodjon". A debreceni polgármester ezzel az elvvel indokolta, hogy idén nem indul újra a városvezetői posztért.

A Fidesz alelnöke szerint kifejezetten egy normális, demokratikus működés az, hogy most öt évre választunk önkormányzatokat, aztán még egyszer öt évre, 2025-től pedig az a rendszer lép életbe, hogy 26-ban tavaszi választás, 28-ban pedig őszi választás lesz, s mint ahogy a világ demokráciáinak nagyobbik részében, kétévente voksolunk.

"Ha van valami, ami a demokráciának, az elitversenynek jót tett, akkor az ez az intézkedés. Ezért elképesztően méltánytalan, hogy ránk mondják, mi vagyunk antidemokratikusak, mi, akik a választási rendszer átalakításával megtesszük azt a szükséges intézkedést, hogy normális elitcserék következhessenek be" - fogalmazott Kósa Lajos.

"16 éve vagyok polgármester. Amikor megválasztottak, azt az elvet vallottam, hogy személyesen választott első számú vezetőknél kellene valamilyen korlátozást bevezetni. A legtöbb demokratikus rendszerben ez azért tűnik fontosnak, mert nagyon be tud fagyni egy struktúra, ha 20-30-40 éven keresztül ugyanaz vezeti. Köztársasági elnök sem lehet két ciklusnál tovább senki sem" - fejtette ki a politikus.

"Ezért azt javasoltam, hogy egy polgármester legyen újraválasztható mondjuk kétszer vagy háromszor, után mondjuk azt, hogy ne lehessen újraválasztani. Azt vetettem fel, csak nem támogatott ebben senki sem, hogy vezessünk be egy ilyen korlátozást, miután egy polgármester egy helyi közösségben nagyon be tud fagyni, akkor is, ha nem jól működik" - mutatott rá.

"Gondoltam, ha ezt a szabályozást amikor megválasztottak, felvetettem, akkor magamra is alkalmazom" - tette hozzá Kósa Lajos.

Hirdetés