ellenGazdaságosság, hatékonyság és eredményesség – ez az a hármas követelmény, amely szerint az ellenőrnek végeznie kell tevékenységét. Az ellenőr dolga, hogy tükröt tartson a vezető elé a hibákról, de a vezető dolga a megfelelő kontrollrendszer kiépítése. Az ellenőrzésnek akkor van értelme, ha a vizsgálat eredménye az ellenőr munkája költségének 4-8-szorosát hozza vissza - mondta Saly Ferenc, a BEMSZ tagja a Rádió Orient műsorában.

Az államigazgatásban a kiadott utasítások lemennek az alsó szintig, ezzel nincs probléma, de ez visszafelé nem működik. A központi alrendszer döntései bejutnak a parlamentbe, de az önkormányzatoké nem jutnak el felső szintre sehová, csak a testülethez. Nem működik az oda-visszacsatolás. Saly Ferenc, a Belső Ellenőrök Magyarországi Közhasznú Szervezete tagja szerint ez nem jó, mert teljesen másként gondolkodik az önkormányzat és másként a költségvetési szerv vezetője. Egy önkormányzati testület hozhat nagyon jó és nagyon rossz döntéseket is, ezért a végrehajtás előtt ezt kontrollálni kellene. Ha a vezetők tudnák megfelelően foglalkoztatni az ellenőrt, előrébb tartanánk-mutatott rá a szakember. Az ellenőr feladata megállapítani, hogy mi az, ami nem jó és mit kell megváltoztatni, de az már nem, hogy hogyan, az a szakember feladata – tette hozzá.

Az ellenőrzésnek angliai vélemény szerint akkor van értelme, ha 4-8-szorosát hozza vissza annak, mint amennyibe az ellenőr munkája került. Saly Ferenc szerint az államháztartásban többnyire kényszerből foglalkoztatnak ellenőröket és sok esetben a vezető szeretné megmondani, mit találjon az ellenőr. Az ellenőrnek viszont függetlennek kell lennie, mindentől és mindenkitől. Az ellenőr rengeteg apró tételből állítja össze a jelentését és mindent dokumentálni kell, ha valami nincs ledokumentálva, akkor az hiteltelen. Az ellenőrt jogszabály és sok minden más köti, és súlyos felelőssége van, mert jelentésétől emberek egzisztenciája kerülhet veszélybe.

A közvéleménnyel ellentétben nemcsak hazánkban, hanem minden országban vannak tömeges feljelentések, olyan emberek ellen, akit nem szeretnek. Fülbesúgásokra, rágalmakra nem szabad adni-hangoztatta a szakember. Az adott információt jelenteni kell a főnöknek és alaposan körbe kell járni, le kell dokumentálni, hogy megalapozott legyen. Az ellenőrzés azonban nem lehet öncélú, ha adott programot vizsgálom, akkor csak azt vizsgálhatom, amit az tartalmaz - mondta Saly Ferenc.

Az ellenőrzés hármas követelmény szerint működik: gazdaságosság, hatékonyság és eredményesség tekintetében. Fontos tudni, hogy adott projekt mennyibe került és mennyit hozott vissza: akkor lesz gazdaságos ha több a hozam, mint a ráfordítás volt – szögezte le a szakember.

Az ellenőrzöttel együtt kell működni, ez fontos, de az ellenőrzött csak akkor viselkedik partnerként, ha rendszerhibát találnak nála. Ha az ő személyes felelőssége vetődik fel, akkor sündisznóállásba helyezkedik, és nem igazán működik közre. Az ellenőr dolga, hogy tükröt tartson a vezető elé a kontrollrendszerbeli hibákról, de a vezető dolga a megfelelő kontrollrendszer kiépítése.

Az elismertséget és tiszteletet minden ellenőrnek magának kell kivívni. Felkészültnek kell lenni, ami azt eredményezi, hogy adott témában az ellenőr az ellenőrzöttnél többet tud. Amit nem tud dokumentálni, azt nem szabad leírnia az ellenőrnek, mert ha joggal meg tudják támadni akkor alkalmatlanná válik a munkájára. Ám kevés, ha csak a szakmai követelményeknek felel meg, de nincs logikai képessége, mert akkor soha nem lesz jó ellenőr belőle - zárta a beszélgetést Saly Ferenc.