pogacsastibor01Erősen áll, és végzi a negyedszázada ráruházott feladatokat a magyar önkormányzati rendszer – mondta a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára szerdán Budapesten, az első szabad helyhatósági választások huszonötödik évfordulóján rendezett ünnepségen.

Az önkormányzatok napján a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára, Pogácsás Tibor azt emelte ki ünnepi beszédében, hogy a rendszerváltozás pillanatában a politikai és gazdasági reform része volt, hogy a helyi döntéshozatal, irányítás, önkormányzás lehetősége is megteremtődjön. Később azonban bebizonyosodott, hogy sok önkormányzat forrásai nem elegendőek feladataik ellátására, ezért volt szükség 2010 után a legnagyobb konszolidációra ezen a területen.

Az önkormányzatok mellett más ágazatokat is érintő reformok célja az volt, hogy stabil, fenntartható, a működést hosszú távon is biztosító feladatfinanszírozás jöjjön létre, és mára sikerült gazdaságilag stabilizálni az önkormányzatokat - folytatta. Negyedszázada óriási feladatot, de egyben ehhez hasonló mértékű döntési szabadságot is kaptak az önkormányzatok, a képviselő-testületek és a településvezetők, de a feladatkörök kialakításakor azt feltételezték, hogy „gazdaságilag ezt az ország képes lesz követni”. Mint mondta; éppen az tette szükségessé a konszolidációt, hogy sok település nem tudott szert tenni a költségvetésin túl más bevételre, és mind többüket fenyegette a működésképtelenség réme. Közben az is látható volt, hogy a magyar államszervezet, államigazgatás más területein is megújulásra van szükség ahhoz, hogy Magyarország megfelelően felkészülhessen és felelhessen az új évezred kihívásaira.

„Nagy lendülettel indultunk az önkormányzatokkal, rendkívül sok tervvel, és rendkívül sok lemaradással” – emlékezett vissza az államtitkár, hozzátéve, nagyon sok elvégezni való munkát láttak, és abban bíztak, hogy az önkormányzatok a helyi közösségek segítésére is képesek lesznek. Már akkor is ennek része volt, hogy támogatják a civil szervezeteket vagy a lakóhelyükért tenni akarók tömörüléseit, hiszen elengedhetetlen, hogy a helyben élők magukénak érezzék a települést és mindazt, amit az önkormányzat elért, épített – mondta, s külön is kifejezte elismerését annak a 167 polgármesternek, aki 1990 óta tölti be tisztségét.

Verebélyi Imre, az Antall-kormány belügyminisztériumának közigazgatási államtitkára az ünnepségen arról beszélt, hogy történelmi jelentőségű esemény volt a huszonöt esztendővel ezelőtti választás, amellyel, illetve a hozzá vezető törvény-előkészítéssel befejezték a magyarországi rendszerváltást. Kónya Imre egykori MDF-es politikus, későbbi belügyminiszter annak fontosságát emelte ki, hogy 1990-ben hosszú távra sikerült kialakítani a demokratikus Magyarország közjogi struktúráját.

Ugyancsak Budapesten a magyar önkormányzati rendszer létrejöttének 25. évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatóján Szeged polgármestere, az MSZP választmányi elnöke, Botka László arról beszélt, hogy pártja az önkormányzatisághoz való jog alaptörvényben való rögzítése mellett a helyi feladat- és hatáskörök további elvonásának abbahagyását, a normatív finanszírozás visszaállítását, az alap- és középfokú oktatási intézmények fenntartói jogának visszaadását követeli az önkormányzatok számára. Követelik azt is, hogy az alaptörvény ismét mondja ki az önkormányzati vagyon önálló jellegét, mert most lényegében korlátlanul „elkobozhatja” az állam a tulajdonukat.

Követelik továbbá, hogy a szociális ellátás és a segélyezés kerüljön vissza az önkormányzatokhoz, valamint hogy az állam adja vissza az elvont forrásokat - folytatta. Szavai szerint 500 milliárd forinttal többet vettek el a településektől, mint amekkora terhet jelentett az adósságszolgálat. Hozzátette: jelenleg szubjektív szempontok alapján történik az önkormányzatok állami finanszírozása, e helyett szeretnének egy objektív, ha úgy tetszik normatív támogatási rendszert. Azt javasolják, a kisebb települések által fenntartani nem tudott oktatási intézmények kerüljenek állami kézbe. Egy ország akkor működik jól, ha az emberek számára a legfontosabb közszolgáltatásokat helyben szervezik meg, az önkormányzatiság az nem a polgármesterek és a képviselők joga, az a helyi közösséget illeti meg - mondta.

Tóth József, Budapest XIII. kerületének MSZP-s polgármestere, a Baloldali Önkormányzati Közösség elnöke úgy értékelte, hogy jelenleg pórázon tartják az önkormányzatokat, amelyek leépülését lehet tapasztalni. Szerinte nagy hiba van abban a rendszerben, amelyben az önkormányzatok közel 60 százaléka kér működési kiegészítő támogatást. A túlzott centralizáció oda vezetett, hogy ma már nem helyi közügy az oktatás, a szakorvosi ellátás, a gyermekvédelem, a szociális segélyezés – sorolta a polgármester, aki szerint ez a nap most nem az ünneplésre, hanem a korrekcióra lenne alkalmas.

Hirdetés