A közigazgatási és területfejlesztési miniszter, Navracsics Tibor a Megyei Jogú Városok Szövetségének idei első közgyűlésén beszélt a jövő területfejlesztési politikájáról.

A megyei jogú városok térségi közszolgáltatásokat látnak el, és vezető szerepük van a térségi fejlesztési célkitűzések megfogalmazásában – mondta Navracsics Tibor. – Nem lehet ma elszakítottan kezelni egymástól egy nagyvárost és a körülötte lévő településeket, amelyek ugyanúgy részt vesznek a nagyváros életében, mint a nagyváros lakói. „Az a célunk, hogy olyan fejlesztéspolitikai koncepciót alakítsunk ki, amelynek következtében a térségek együttesen fogalmazzák meg a fejlesztési célkitűzéseiket, és együttesen kapnak ehhez segítséget a kormányzattól és a költségvetéstől is.”

A megyei jogú városok kulcsfontosságú szereplői az új fejlesztéspolitikának – mondta a miniszter. –Térségi kisugárzásuk alapján nem csak magáról a megyei jogú városról van szó, hanem a környező települések együtteséről is. Azzal folytatta, hogy a megyei jogú városok vezetői felelősek azért is, hogy a környező településeken milyen az élet; milyen könnyen tudnak bejutni a városba az emberek, vagy találják meg számításukat a városban, vagy saját településeiken. „Ezért fontos, hogy a jövő területfejlesztési politikája ne a rivalizáláson, hanem az együttműködésen alapuljon” – szögezte le a miniszter.

Kitért arra is, hogy az európai uniós források felhasználásában ugyancsak együttműködésre van szükség annak érdekében, hogy a lehető legjobban hasznosuljanak. A most záródó Modern Városok Program keretében a megyei jogú városok már eddig is jó példákat mutattak. A miniszter bízik abban, hogy „a térségi együttműködés időszaka” további lehetőségeket ad a gyorsabb ütemű fejlődésre. Az egymással összefüggő térségek „nagy halmazokat” alkotva az ország jelentős részének a fejlesztését is szolgálják.