valasztas kisebbsegAz októberi önkormányzati választáson a választópolgárok átjelentkezéssel szavazhatnak a bejelentett tartózkodási helyük szerinti településen is, míg azok, akik még a választás előtt elköltöznek, már csak az új lakóhelyük jelöltjeire voksolhatnak. Csak érvényes okmányokkal lehet szavazni, célszerű ellenőrizni a személyazonosító okmányok, lakcímigazolvány érvényességét.

Ha valaki a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek október 12-i választásán nem tartózkodik a lakóhelyén (korábbi elnevezéssel állandó lakcímén), az szavazhat a tartózkodási helye (korábbi elnevezés szerint "ideiglenes lakhelye") szerinti jelöltekre is, ha ezt kezdeményezi. Ezzel a lehetőséggel azonban csak akkor élhet a választópolgár, ha a tartózkodási helyét a választás kitűzése előtt legalább egy hónappal, azaz június 23-át megelőzően létesítette, és a választás napjáig nem szünteti meg. A választópolgárnak a lakóhelye szerinti település jegyzőjétől kell kérnie, hogy választójogát a tartózkodási helye szerinti településen gyakorolhassa.

Ha azonban a választópolgár elköltözik, és egy másik településen létesít lakóhelyet, úgy automatikusan felkerül az "új" település névjegyzékébe, függetlenül attól, hogy lakóhelyét a választás kitűzését követően létesítette. A választópolgárnak tehát ebben az esetben nem kell kérelmet benyújtania és nem vonatkozik rá az egy hónapos korlátozás sem.

A jogszabály szerint a szavazóhelyiségben megjelenő választópolgárt a szavazatszámláló bizottságnak azonosítania kell, mielőtt átadja neki a helyhatósági választás szavazólapjait. E célból a választópolgárnak át kell adnia a bizottságnak a személyazonosságát és a lakcímét igazoló okmányokat, hogy ellenőrizni tudják, szerepel-e a választásra jogosultak névjegyzékében.

A személyazonosságot tehát nem lehet érvénytelen igazolvánnyal vagy azzal igazolni, hogy a bizottság egyik tagja ismeri a választót. Ugyanez a helyzet a lakcímkártyával is: ha a választópolgár nem régi típusú személyigazolvánnyal igazolja magát, amelyben ez az adat is megtalálható, akkor hiába tudja róla a bizottság tagja, hogy a választókerületben lakik, el kell utasítani.

A választópolgár a személyazonosságát és a lakcímét igazolhatja az úgynevezett régi típusú személyi igazolvánnyal, amelyben mindkét adat szerepel. Emellett igazolhatja magát lakcímkártyájával és kártya formátumú személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy kártya formátumú vezetői engedéllyel (jogosítvánnyal).

Hirdetés