birosag03Három év alatt több mint 24 millió forintot sikkasztott el egy abonyi polgármesteri hivatali dolgozó, ezért kell felelnie. Költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt kerül bíróság elé Kunbaja polgármestere és két társa.

Az abonyi polgármesteri hivatal dolgozójának, akit a Ceglédi Járási Ügyészség jelentős értékre, üzletszerűen elkövetett sikkasztás bűntettével vádol, a feladatai közé tartozott az önkormányzat, az óvodák, a rendelőintézet, a városi sportcsarnok működésével összefüggő pénzügyi-gazdálkodási feladatok ellátása, így a közüzemi számlák rendezése is. A nő így hozzáfért a könyvelési programhoz és a banki rendszerben átutalási jogosultsága volt. A vád szerint a nő a közüzemi számlák fizetésekor kedvezményezettként ugyan a közműszolgáltatót tüntette fel, de az összegeket nem a közműszolgáltató bankszámlájára utalta, hanem a sajátjára. Néhány héttel később aztán a közüzemi szolgáltató számlájára is átutalta a korábban kiszámlázott díjat. A Pest megyei főügyész, Szabó Ferenc közleménye szerint 2013 márciusától 2016 szeptemberéig 121 alkalommal összesen több mint 24 millió forintot utalt át a saját bankszámlájára, majd a pénzt felélte.

A kunbajai ügyről a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség helyettes szóvivője Négyessyné Bodó Marianna tájékoztatta az MTI-t. 2013 februárjában Kunbaja önkormányzata támogatási szerződést kötött a munkaügyi központtal kistérségi startmunka-mintaprogram megvalósítására. A támogatás elszámolásának záró beszámolójában Franzné Lakner Éva polgármester 2014 januárjában úgy nyilatkozott, hogy a vállalt foglalkoztatási kötelezettségüknek eleget tettek, a program célja teljesült: az önkormányzati árkok karbantartása, átereszek szintezése és cseréje a belvízvédelmi terv alapján megtörtént. A kistérségi startmunka-mintaprogramban foglaltak azonban nem valósultak meg, a közmunkások a vállalt belvízvédelmi feladatokat nem végezték el. A dologi kiadásokat a polgármester egy vállalkozó, az ügy harmadrendű vádlottja által kiállított valótlan tartalmú számlával igazolta. A csatornaátereszeket azonban csak később, az elszámolás lezárulta, sőt a nyomozás megindulása után szerezték be. A fiktív számla kiállításában egy önkormányzati alkalmazott, az ügy másodrendű vádlottja is közreműködött.

A vád szerint a polgármester a valótlan nyilatkozattal és a fiktív számlával az állami költségvetésnek 4,9 millió forint kárt okozott. Kunbaja polgármestere közösségi oldalán reagált. Azt írta: a vádemelésről április 25-én kapta meg az értesítést, és erről két nappal később nyílt ülésükön tájékoztatta a képviselő-testület tagjait, valamint közvetlen munkatársait. Bejegyzése szerint vizsgálat tárgyát képezi, hogy a vállalt feladatok befejezése határidőben történt-e, valamint az, hogy a munkások melyik közmunkaprogramban dolgoztak. Az államot és Kunbaja önkormányzatát anyagi kár nem érte - hangsúlyozta a polgármester.

Hirdetés