schmidtj1A héten azt vizsgálja az InfoRádió, hogy életünk mely területei estek áldozatul az államosításnak. Most az önkormányzatok helyzetével folytatják a sorozatot a Stafétában. A Reggeli gyors vendége Schmidt Jenő, a Területi Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke volt. 

Schmidt Jenő elmondta: a központosítás nem mindig szolgálja a korrekt feladatellátást, mégis folytatódik. Folyamatosan mennek át az önkormányzati feladatok a központba.

Az érdek-képviseleti vezető ide sorolta az iskolák üzemeltetését, a közszolgáltatásokat, a hulladékgazdálkodást, az ivóvíz és a szennyvíz kezelését, a temetkezést és a kéménysperést.

Schmidt Jenő szerint e feladatokat eddig megfelelően látták el az önkormányzatok, de most mindent átvesz az állam és arra kényszeríti a területi vezetéseket, hogy velük szerződjenek.

A TÖOSZ vezetője úgy véli, az oktatás például sokkal többe kerül majd az államosítás után, mint azelőtt.

„Pár év múlva rájönnek majd, hogy az államosítás nem jó irány és mindent visszaadnak majd az önkormányzatoknak, de egyelőre nincs olyan aki ezt le bírná állítani” - tette hozzá Schmidt Jenő.

Nem csak az iskolai fenntartói jogokat vette el az állam az önkormányzatoktól , hanem az állam az iskolák autonómiáját is felszámolta. Létrehozta a Klik nevű szörnyet és így kezdte kézivezérléssel irányítani az iskolai folyamatokat, eközben kiszorította a nem állami szereplőket.  Eddig az önkormányzatoknak kis szerepe maradt az iskolák működtetésében, ez a rezsi fizetése volt.  A Reggeli gyors Staféta rovatának tegnapi részében az iskolák államosítása volt a téma.  Radó Péter, oktatáskutatót kérdeztük.

Mint mondta, most azt történik, hogy az állam a működtetési kötelezettséget is elvonja az önkormányzatoktól. A kritika jogos, hogy az állam nem tudja, mit vállalt magáról, hisz a központi kormányzatnak semmilyen áttekintés nincs, hogy melyik önkormányzat mennyit költött az iskolákra. De emellett voltak olyan önkormányzatok, melyek tehetősebbek voltak és kompenzálni tudták a forráshiányt. Az államosítás 2012-2013-ban ugyanis irdatlan forráskivonással járt együtt. Most az egységesítés – ahogy a kormány hívja – azzal jár, hogy a teljes közoktatás egységesen alulfinanszírozott lesz – mondja Radó Péter.

Hirdetés