fulop erik tiszavasvariÁtfogó cselekvési tervet dolgozott ki a városban élő romák életkörülményeinek javítására és beilleszkedésük segítésére a tiszavasvári önkormányzat - jelentette be a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisváros polgármestere.

A tervet még februárban fogadta el a Tisza-parti kisváros jobbikos többségű képviselő-testülete, mondta az ugyancsak jobbikos polgármester, Fülöp Erik. A kezdeményezés célja elsősorban a 13,5 fél ezer lakosú városban élő 3-4 ezer roma ember beilleszkedésének segítése - közölte. A terv kidolgozásába roma származású konfliktuskezelő-szociológus szakértőt is bevontak annak érdekében, hogy a „többségi társadalom is segítséget nyújtson azoknak a változni akaró és képes cigányembereknek, akik ki szeretnének törni nehéz helyzetükből”.

Az első lépés a romák lakta telepek közterületein szombaton megtartott „Tisztulj telep” szemétszedési akció volt. A felhívás után sokan önerőből rendbe tették a portájukat - mondta Fülöp Erik, hozzátéve, hogy „erőteljes szankciókat” vezetnének be azok ellen, akik nem tartják rendben ingatlanuk környékét. A polgármester megemlítette, hogy Tiszavasváriban tavaly év végén több mint kétszázan betegedtek meg fertőző májgyulladásban, a járvány egyik kiváltó oka pedig a tisztálkodási és higiénés feltételek hiánya volt. Ha a magánlakásokat felszólítás ellenére sem tartják tisztán, akkor akár a különböző állami és önkormányzati támogatásokat is meg lehet vonni az érintettektől.

Felvilágosító akciókat indítanának a nem kívánt terhesség elkerülésére a sokgyermekes családokban, és ehhez biztosítják a szükséges orvosi és egészségügyi segítséget. Az önkormányzat figyelemmel kíséri majd a családokban élő kiskorúak helyzetét, és ha a szülők nem az elvárható körülményeket nyújtják számukra, akkor gyermekvédelmi intézkedéseket kérnek majd. Emellett felmérik az engedély nélkül épített vályogházakat, biztonságba helyezik az ott lakó gyerekeket, később pedig felszámolják ezeket az építményeket. A cselekvési terv javaslatot tesz egy csaknem kilenchektáros szántóföld parcelláinak haszonbérletbe adására azoknak, akik vállalják a megművelését.