papp laszlo debrecenA debreceni Nagyerdőben kiirtott aljnövényzettel kapcsolatos vizsgálat szerint az érintett területen sem a védett növényzetben, sem a védett állatállományban nem következett be természeti károkozás. Ezt a város polgármestere közölte a nyilvánossággal, a vizsgálatot a Tiszántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség végezte.

Azt ugyanakkor elismerte Papp László polgármester, hogy a munkálatokhoz nem volt meg az előzetes szakhatósági engedély. Ezért a munkák azonnali leállítása mellett megszüntették a szakmai irányításért és az engedélyek beszerzéséért felelős városházi alkalmazott munkaviszonyát. Papp László köszönetet mondott azoknak a természetvédő civil szervezeteknek, amelyek felhívták a figyelmet az engedély nélkül végzett munkára. Közölte: amint megkapják az engedélyeket, a természetvédelmi előírások maradéktalan betartásával folytatják a Nagyerdő parkerdei területének megtisztítását, az aljnövényzet ritkítását, hogy tavasszal megújulva fogadhassa a látogatókat a terület.

A környezetvédelmi felügyelőség védett fajok élőhelyének károsítása miatt indított eljárást az ügyben. Az engedély nélkül megkezdett munkálatokkal "zavaró hatás" történhetett a parkerdőben lévő élőhelyeken, de "az ország természetvédelmi helyzetére, a térség természeti állapotának egészére nincs jelentős hatással a cserjeirtás, valamint azt fészkelési időszakon kívül végezték, így közvetlenül nem okozta védett fajok egyedeinek károsodását" - idézte szöveghűen a hatóság megállapítását Szekeres Antal, a debreceni polgármesteri hivatal jegyzője.

Tíz nappal ezelőtt Szabó Rebeka, a Párbeszéd Magyarországért elnökségi tagja, szakpolitikusa korábban közleményt adott ki az ügyben, amely szerint természetkárosításért feljelentést tesznek, és írásbeli kérdéssel fordulnak Fazekas Sándor illetékes miniszterhez. A PM azt írta: "parkrekonstrukció címén, közel egymilliárd forint értékű uniós támogatással, engedély nélkül dolgozó közmunkások irtották ki a védett debreceni Nagyerdő aljnövényzetét".

Kelemen Béla, a TIKTF igazgatója erre reagáló közleményében kijelentette: a felügyelőség minden szükséges intézkedést megtett, amint tudomást szereztek az esetről. "Azonnal értesítettük az önkormányzat jegyzőjét, mint helyi természetvédelmi hatóságot. A jegyző képviseletében az igazgatási osztály a tevékenységet azonnal betiltotta, a kivágott cserjéket elszállíttatja a helyszínről, hogy ne helyben darálják össze, és ezzel ne zavarják a fészkelni kezdő madarakat" - írta az igazgató. Az ügyben a jegyző engedély nélküli tevékenység miatt, a környezetvédelmi felügyelőség pedig védett fajok élőhelyének károsítása miatt indított eljárást. A polgármesteri hivatal felelősségre vonást és a személyi konzekvenciákat ígért, ha valóban megtörtént a természetvédelmi szabályok durva megsértése.

Hirdetés