napelem00Akár több hónapig is eltarthat a háztartási méretű, azaz 50 kilowattórás névleges teljesítményű, megújuló energiaforrásokat hasznosító kiserőművek engedélyeztetése, de egy önkormányzati fejlesztésnél a papírok beszerzése egy év lehet – hangzott el tegnap a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének konferenciáján.

Baranyák Zoltán, a Goodwill Consulting energetikusa a Magyar Időknek elmondta, számos szempontot kell szem előtt tartaniuk az önkormányzatoknak, ha úgy szeretnének energetikai beruházásokba fogni, hogy ne jussanak zsákutcába. Mint kifejtette: hiába egyre népszerűbb a napelem – főként azért, mert a megtérülési ideje optimális körülmények között a negyedére esett az elmúlt öt évben –, nem ez a legmegfelelőbb egy völgyben fekvő településnek.

Az elhelyezkedés és az elérhető megújuló energiák mellett a település méretétől függően 3-30 millió forintba kerülő energetikai terv elkészítésénél elsődlegesen azt vizsgálják, hogy mekkora a lehetséges fogyasztásmegtakarítás, vagyis az energiahatékonysági szint. Mérlegelni kell azt is, hogy összeegyeztethető-e a kívánt beruházás a népsűrűséggel; érdemes régiós szinten összefogni. Baranyák Zoltán lapunknak kifejtette, hogy az önkormányzatoknak ügyelniük kell például arra is, hogy naperőművet ne jó minőségű termőföldre telepítsenek, még akkor sem, ha azt pillanatnyilag nem művelik. A klímaváltozás ugyanis feltehetően terméscsökkenést hoz magával, a most hazánkban termelt növények nem biztos, hogy bírják majd az idei 11-ről a 2050-re évi 16-18-ra növekvő kánikulai napok számát. Akkor majd feltehetően több termőterületre lesz szükség ugyanakkora termésmennyiség eléréséhez.

A szakértő felhívta a figyelmet az energetikai beruházások megfelelő sorrendjére is, kiemelve, hogy a különböző technológiák fejlődését is érdemes követni. Míg például a napelemek hatékonysága az elmúlt pár évben rohamosan javult, és vélhetően elérte a technológia a fejlettségi csúcsát, addig a LED-világítástól vagy a hőszivattyúktól még várható a mostaninál jobb teljesítmény. Amennyiben egy önkormányzati épületnek először napelem telepítésére van lehetősége és csak később a tetőszigetelésre, a korábbi megoldásokkal ellentétben ma már utólagos szigetelés is lehetséges.

(Magyar Idők)

Hirdetés