ovoda1A köznevelési törvény értelmében a nyári időszak alatt ügyeletes óvodának kell fogadnia a gyerekeket. Az intézményeket a fenntartó, vagyis az önkormányzat jelöli ki.

A köznevelési törvény értelmében az óvodák csak az éves felújítás vagy szakmai továbbképzés idejére zárhatnak be - mondta az InfoRádió kérdésére Sípos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár.

"A köznevelési törvény pontosan meghatározza az óvoda feladatát, ezen belül pedig meghatároz egy nevelési év fogalmat, amely szeptember elsejétől augusztus 31-ig tart, ez egy folyamatos időszak, ilyen értelemben az óvodák esetében nem beszélhetünk nyári szünetről."

A főváros II. kerületében öt hétig tartanak nyáron zárva az óvodák és váltva, ügyeleti rendszerben oldják meg a gyerekek felügyeletét. A kerület sajtóreferense, Balaton Balázs azt mondta, nincs értelme minden intézményt nyitva tartani, hiszen a nyári időszakban alacsony kihasználtsággal működnek.

"Semmi értelme nincsen, hogy a tizenkét óvodánk ugyanúgy működjön, mint szeptembertől júniusig, elsősorban az igények szerint működik az ügyeleti rendszer. Ez alatt az öt hét alatt, amíg be vannak zárva az óvodáink és bölcsődéink, ügyeleti rendszer van, ez az elmúlt években soha nem okozott problémát."

Általában vidéken, ahol csak egy óvoda működik, gondot okoz az intézmények nyári nyitva tartása - mondta a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke. Fábián Katalin arról is beszélt, hogy a legnagyobb problémát az okozza, hogy nyáron sokkal kevesebb gyerek igényli az ellátást, mint azt előzetesen, a felmérések alapján jelezték.

"Ez abban az esetben szokott gondot okozni, ha nincs a közelben több intézmény, amelyek együtt meg tudják oldani, hogy melyik lesz az ügyeletes óvoda, különösen vidéki helyeken. Ugyanakkor az a tapasztalatunk, hogy amikor összevonják a csoportokat, vagy más intézménybe kell elvinni a kisgyerekeket, akkor a szülők már nem annyira igénylik az intézményt."

A legtöbb óvoda augusztus 18-án újra kinyit, összevont csoportokkal működnek, szeptember elsejétől pedig a megszokott rend szerint fogadják a gyerekeket.