szakrendeloNem várólistát, hanem úgynevezett betegfogadási listát vezetnek egy budapesti szakrendelőben, ahová egyelőre nem gyűrűzött be az energiaárak emelkedése. Polák László főorvos szerint a katázó orvosok többsége a szolgálati jogviszonyt választja majd szeptembertől.

Az elmúlt időszakban nemcsak a járvány, hanem az energiaárak növekedése és a katázás szigorítása is jelentős hatással volt az egészségügyi ellátásra. A napokban a Magyar Orvosi Kamara is elismerte, hogy az egészségügyben korábban megindult, kedvezőtlen folyamatok nem álltak meg, a közellátás teljes rendszere recseg-ropog.

Noha a járóbeteg-ellátásnak a béreken kívüli működtetési költségei viszonylag alacsonyak, az energiaárak emelkedése érzékenyen érinti a szakrendelőket – mondta a 24.hu-nak  Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke. A rendelők legnagyobb, nagyjából 80–85 százalékot kitevő költségeleme a bérek és a vállalkozói díjak kifizetése. A fennmaradó 15-20 százalékot érinti az infláció, azon belül is kiemelkedően az energiaárak emelkedése. A szakrendelők ugyanis piaci árat fizetnek az áramért és a gázért is, ami négy-ötszörös emelkedést jelent a rezsiszámlán – magyarázta Pásztélyi, hozzátéve: ennél a költségelemnél állami beavatkozást várnak, mert ez olyan működési költség, amelyet a társadalombiztosításnak kellene állnia.

A teljes cikk itt olvasható

Hirdetés