hulladeklerakoA kormány "bedöntötte" a teljes hulladék-közszolgáltatást, de nem épített fel helyette új rendszert – állítja a Párbeszéd Magyarországért, Szilágyi László képviselő arra szólította fel a kabinetet, hogy tegyen rendet a közszolgáltatások piacán.

A Párbeszéd Magyarországért politikusa arról beszélt, hogy a ciklus utolsó parlamenti napján a kormány olyan törvényt "nyomott át", amely alapján katasztrófahelyzetben vagy járványveszély esetén kényszerszolgáltatót lehet kijelölni. A kabinet korábban azt szerette volna, hogy csak önkormányzati többségű szolgáltatók foglalkozhassanak a hulladékgazdálkodással – emlékeztetett a képviselő. Szavai szerint miközben a kormány ezt nagyjából elérte, addig "fúrta-faragta" a hulladékgazdálkodási szabályokat és annyi árfelhajtó tényezőt léptetett be a rendszerbe, hogy úgy tűnik, egyetlen cég sem akar közszolgáltató lenni.

Felszólította a kabinetet, hogy azonnal tegyen rendet a hulladékgazdálkodási közszolgáltatások piacán, legalább a régi állapotokat állítsa vissza, és engedje oda azokat a cégeket, amelyeknek megvannak az eszközeik és a szükséges szakértelmük. Hangsúlyozta, hogy a Párbeszéd Magyarországért szerint a rezsicsökkentési próbálkozások sikertelenek lesznek, e helyett inkább arányos és differenciált hulladékdíj bevezetését javasolja.

Az országgyűlés július 5-én, a ciklus utolsó napján döntött arról, hogy lesz úgynevezett ideiglenes, illetve szükségellátás a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásban. Pintér Sándor belügyminiszter sürgős eljárásban megtárgyalt, majd elfogadott javaslata azt orvosolta, hogy nem volt arra az esetre szabályozás, ha egy településen a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás átmenetileg szünetel. Az elfogadott szabályozás értelmében ilyen esetben az illetékes állami szerv a szolgáltatás ideiglenes ellátására kijelöl egy szolgáltatót a hulladékgazdálkodási engedéllyel, illetve hulladékgazdálkodási közszolgáltatási engedéllyel rendelkezők közül. Szükségellátást pedig akkor kell alkalmazni, ha a közszolgáltatás szünetelése miatt felhalmozódott hulladék egészségügyi kockázatot jelent.

A hulladékról szóló törvény a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenység minősítéséről szóló törvénnyel összhangban módosult, a minősítő okiratot a június 30-ai határidő helyett december 31-éig lehet beszerezni - hívta fel a figyelmet az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. Közleménye szerint a minősítési kérelem benyújtása előtt megelőző konzultációs lehetőséget kínál valamennyi közszolgáltató cég számára, a minősítésre megalakított szervezeti egység munkatársai várhatóan augusztustól állnak készen az ügyfelek fogadására.

A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenység minősítéséről szóló törvény a Magyar Közlöny július 4-ei számában jelent meg. Az új jogszabály szerint 2014. január 1-jétől csak olyan cégek végezhetnek hulladékgazdálkodási közszolgáltatást, amelyek rendelkeznek hulladékgazdálkodási engedéllyel, hulladékgazdálkodási közszolgáltatási engedéllyel, valamint az OHÜ által kiállított minősítő okirattal, majd ezek birtokában szerződést kötöttek a települési önkormányzattal. A minősítés biztosítja, hogy az önkormányzatok a helyi igényekhez, sajátosságokhoz igazodó közszolgáltatás megvalósítására, a legalkalmasabb szolgáltatót választhassák ki. A minősítési eljárást az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. hatósági minősítésre megalakított szervezeti egysége folytatja le.