ajka eromu kemenyA Bakonyi Erőmű Zrt. kéményeiből a városra hulló pernye miatt büntetőeljárást kezdeményez Ajka polgármestere. A folyamatban levő levegőtisztaság-védelmi mérések és ellenőrzések eredményeiről a kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának vezetője tartott tájékoztatót.

A Bakonyi Erőmű Zrt. tevékenysége „több hónapja súlyos környezetszennyezést eredményez” a városban, mivel az ajkai lakások erkélyére, a parkoló gépkocsikra, a közterületekre és vízfelületekre nagy mennyiségű pernye hullik, különösen éjszaka – mondta Ajka polgármestere, Schwartz Béla. Az önkormányzat azt kéri az erőműtől, hogy egyetlen kazán se üzemeljen addig, amíg azt megfelelő tisztító berendezéssel el nem látják, ne kerülhessen semmilyen szennyező anyag a kéménybe, onnan pedig a levegőbe.

A polgármester azt mondta, ha a Bakonyi Erőmű a szükséges technológiai fejlesztést nem hajtja végre, az önkormányzat kezdeményezni fogja a szennyezést megvalósító berendezések leállítását. Ehhez még azt is hozzátette, hogy jelenleg a városi tulajdonú távfűtő társaság évente mintegy 1,2 milliárd forint értékben vásárol hőenergiát az erőműtől, de „amennyiben a Bakonyi Erőmű rövid időn belül nem szünteti meg környezetkárosító magatartását, a város nem kíván hőenergiát vásárolni tőle”. Mivel véleményük szerint a Bakonyi Erőmű tevékenységével összefüggésben környezetkárosítás valósul meg, ismeretlen tettes ellen büntetőeljárást kezdeményeznek helyezte még kilátásba.

A hulló pernye miatt a polgármester tájékoztatása szerint az önkormányzat és több lakos is bejelentéssel élt a Fejér Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi Hatóságánál, a környezetvédelmi hivatal pedig elrendelte a levegő szennyeződésének mérését a kibocsátó kéményen. A folyamatban levő levegőtisztaság-védelmi mérések és ellenőrzések eredményeiről a kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának vezetője, Zay Andrea sajtótájékoztatót tartott Ajkán. A jogszabályban engedélyezett évi 120 órával szemben az idén 58 órát üzemelt határérték feletti kibocsátással az ajkai Bakonyi Erőmű Zrt., - közölte. Elmondta azt is, hogy a határérték túllépése esetén az erőműveknek kötelező tájékoztatniuk a környezetvédelmi hatósáot. A túllépését többnyire a kazánok újraindításakor bekövetkező tökéletlen égés, illetve a kedvezőtlen összetételű tüzelőanyag használata okozhatja.

2005 óta 21 bejelentés érkezett a hatósághoz az ajkai erőmű tevékenységével kapcsolatban, ebből hét az idén – mondta a főosztályvezető. Ezek kivizsgálása érdekében hatósági ellenőrzést indítottak, ennek keretében a kormányhivatal augusztusban és szeptemberben is több alkalommal levegőtisztaság-védelmi méréseket végez és folyamatos ellenőrzést tart a Bakonyi Erőmű ajkai telephelyén. Hozzátette, a légszennyezőanyag-kibocsátás teljes körű vizsgálata érdekében szeptemberben a szomszédos Bakonyi Bioenergia Erőműfejlesztő Kft-t is ellenőrzik. A kormányhivatal bekéri a két társaságtól az általuk idén januártól végzett 24 órás, folyamatos mérések adatsorait, valamint ellenőrzik mérőrendszereik megfelelőségét is. Emellett a kormányhivatal folyamatosan ellenőrzi a városban a 10 mikrométer alatti szálló por koncentrációját és mérik az ülepedő por mennyiségét is. 2010 és 2012 között a város légszennyezettsége a téli időszakban többször is elérte, valamint meghaladta a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási küszöbértékét, de 2013 óta nem volt küszöbérték-túllépés – mondta Zay Andrea.

Az ajkai Bakonyi Erőmű Zrt. a környezetvédelmi és működési engedélyeiben foglaltaknak megfelelően végzi működését – közölte Németh Frigyes vezérigazgató kedden telefonon az MTI-vel. A levegőre, a hulladékra, a salakra, vagy a zagyra vonatkozó, a technológia által a környezetbe jutó anyagok kibocsátási normáit általánosságban betartják, a műszaki okokból adódó túllépések a társaság számára is veszteséget jelentenek. A vezérigazgató hangsúlyozta, az erőmű tüzelőanyag portfóliójának 10 százaléka szén, 85 százaléka farönk vagy vállalkozók által gyártott faforgács, öt százaléka pedig különböző mezőgazdasági eredetű anyag. Tájékoztatása szerint az ajkai erőmű a város területén hőtermelőként van jelen, de az erőműhöz közeli, mintegy 100 lakásból álló Kandó Kálmán lakótelepen a cég a szolgáltató is. Emellett az erőmű ipari gőzt is szolgáltat a szomszédságában levő társaságoknak, ahol 200-250-en dolgoznak.

Hirdetés