forgoKis- és középvállalati vezetők körében készített felmérést az Axa, amiből kiderült, hogy a helyi önkormányzatokat tartják a legkevésbé átlátható intézménynek azok közül, amelyekkel rendszeres kapcsolatban állnak. A legátláthatóbbak közé rendre a könyvelőket, az ügyvédeket és a biztosítókat sorolták.

Az Axa több mint 400 kkv igazgatót kért meg arra, hogy értékeljék a könyvelőket, ügyvédeket, biztosítókat, bankokat, energiaszolgáltatókat és a helyi önkormányzatokat abból a szempontból, hogy mennyire átláthatóak működésükben.

A politikusokban kevésbé bíznak, mint a bankárokban

A felmérésből kiderült, hogy a kkv-tulajdonosok többsége kevésbé bízik a kormányban és a helyi önkormányzatokban, mint a sokat kritizált energiaszolgáltatókban vagy bankokban. Mindössze a megkérdezettek 52%-a véli úgy, hogy a kormány az ő érdekeiket képviseli.

A legkevésbé átlátható intézménynek a helyi önkormányzatokat tekintik: mindössze 59% tartja őket megbízhatónak. Ez jóval elmarad az energiaszolgáltatókban bízók 65%-os, illetve a bankok 73%-os arányától, holott ezen két szektor jóhíre általában a leggyengébb az üzleti kapcsolataikat tekintve.

A könyvelőket tartják átláthatónak a legtöbben, a megkérdezettek 90%-a, akiket az ügyvédek (84%) és a biztosítók (75%) követnek.

Az ellátási lánc esetében a KKV-k 87%-a bízik abban, hogy az árukat és szolgáltatásokat megfelelő időben leszállítják, a biztosítók esetében 73% hisz benne, hogy teljes mértékben kártalanítja őt a szolgáltatója, a bankok esetében pedig 58% véli úgy, hogy versenyképes hitelajánlatot kap.

Az Axa szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy milyen fontos a kkv-k és a velük kapcsolatban álló kulcsfontosságú intézmények közötti kommunikáció és interakció, amiben a személyes kapcsolatoknak is igen fontos szerep jut. Mindez némiképp ellentétben áll az egyes szervezetek digitalizációs törekvésével, ami úgy tűnik, inkább elidegenítően hat a kkv-k számára.