biro kJogi megoldást kell kidolgoznia az Igazságügyi Minisztériumnak annak érdekében, hogy erkölcsi bizonyítvány híján ne lehessen polgármesteri tisztet betölteni – mondta az igazságügyi miniszter pénteken az MTI-nek.

A gyömrői polgármester ügyében ellentmondásos helyzet állt elő, az Igazságügyi Minisztériumnak jogi megoldást kell kidolgoznia, hogy hasonló ügyek ne fordulhassanak elő ismét – mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter. A probléma az, hogy valakit büntetőbíróság jogerősen szabadságvesztésre ítél – bár felfüggesztett büntetést kap –, és ugyan a közügyektől nem tiltják el, de nem kaphatna erkölcsi bizonyítványt. Tehát olyasvalaki tölthet be ma Magyarországon polgármesteri tisztséget, akinek nincs erkölcsi bizonyítványa – magyarázta.

Sok olyan álláshely van Magyarországon, ahol az erkölcsi bizonyítványt be kell mutatni annak feltételeként, hogy egyáltalán állást kaphasson bárki, kiderült azonban az, hogy Magyarországon lehet valaki polgármester erkölcsi bizonyítvány nélkül – folytatta a miniszter. Szavai szerint ez esetben erkölcsi kérdés is felmerül, és elképzelhető, hogy olyan jogi hiátus van, amelyet kezelni kell.

Trócsányi László közölte: a tárca munkacsoportot hozott létre Molnár Zoltán közigazgatási államtitkár vezetésével, hogy megvizsgálják a lehetőségeket, és a későbbiekben a kormánynak beszámolnak arról, hogy milyen megoldások vannak annak megakadályozására, hogy erkölcsi bizonyítvány nélkül polgármesteri pozíciót lehessen betölteni. Mint mondta, ő úgy látja, ez fontos kérdés, és az Igazságügyi Minisztérium javaslatot fog a kormány elé terjeszteni az ügyben.

Mint arról beszámoltunk, Gyenes Leventét vasárnap időközi választáson újra Gyömrő polgármesterévé választották. Ennek előzménye az volt, hogy Gyenes Levente lemondott a polgármesterségről, miután áprilisban a Szegedi Ítélőtábla bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt, amiért 9 hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, a közügyek gyakorlásától azonban nem tiltották el.