tuzifaAz idén négymilliárd forintot használhatnak fel az önkormányzatok a Belügyminisztérium önkormányzati költségvetési fejezetéből szociális tűzifa vásárlására. Az idei keretre 2255 település nyújtotta be igényét, ami tucattal kevesebb, mint egy évvel korábban; az önkormányzatok saját hatáskörükben osztják szét a tüzelőt.

A szociális tűzifaprogram keretében az ötezernél kisebb lélekszámú települések igényelhetik a pluszjuttatást, annak érdekében, hogy ellássák tüzelővel a nehéz körülmények között, krízishelyzetben élő helyi lakosokat – közölte a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára, Pogácsás Tibor kedden Galgahévízen sajtótájékoztatón.

Mint elmondta: a 25 köbméternél kevesebb fát igénylő települések esetében a teljes mennyiséget garantálják. Akik ennél többet kérnek, egy viszonyszám alapján részesülnek a keretből. Ezt a képletet a helyben élő közfoglalkoztatottak, illetve aktív korúak száma alapján határozzák meg. A tárca évről évre egyeztet az állami erdőgazdaságokkal annak érdekében, hogy rendelkezésre álljon a megfelelő mennyiségű tűzifa – mondta még az államtitkár –, ugyanakkor az önkormányzatok a keretből más, nem állami szolgáltatóktól is vásárolhatnak.

Közlése szerint december 22-ig 184 ezer köbméter tűzifára jelentettek be igényt az erdőgazdaságoknál az önkormányzatok, 3,1 milliárd forint értékben. A települések gondoskodnak arról, hogy legkésőbb február 15-ig minden rászoruló hozzájusson a fűtőanyaghoz – ígérte Pogácsás Tibor. Galgahévíz független polgármestere, Vanó András a sajtótájékoztatón azt mondta el, hogy a 2600 lakosú településen a minisztériumi támogatás révén teljesen ki tudják elégíteni a szociális tüzelő iránti igényt.