fogZökkenőmentesen zajlott a szociális rendszer március eleji átalakítása Fejér megyében - mondta Takács Jánosné, a Fejér Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatal vezetője a Rádió Orienten. Kiemelte, jelenleg azon dolgoznak, hogy a jogosultak még húsvét előtt megkaphassák április 5-ig esedékes ellátásukat.

A felkészülést már 2014 végén megkezdték, időben tájékoztatták a jegyzőket és a járási hivatalokat, a személyes egyeztetések mellett képzést tartottak az ügyintézőknek - mondta Takács Jánosné. Hozzátette, egyedül a különbözőképpen vezetett nyilvántartások összehangolása okozott nehézséget. 'Jelenleg mindenki azon dolgozik, hogy még húsvét előtt el tudják utalni az április 5-ig esedékes ellátásokat' - fogalmazott Takács Jánosné.

A megyében 7300 aktív korú jogosult szociális ellátására, ebből nagyjából ötszázan kapnak egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatást, a többieknek foglalkoztatást helyettesítő támogatás jár. Ez utóbbinál sem a feltételrendszer, sem az összeg nem változott. Továbbra is azok kaphatják, akik legalább egy évig együttműködtek a munkaügyi kirendeltséggel, vagy lejárt az álláskeresési támogatásuk, s a családban egy fogyasztási egységre jutó jövedelem nem haladja meg a 25.650 forintot, és nagyobb értékű vagyonnal nem rendelkeznek. A foglalkoztatást helyettesítő támogatás jogosultsági feltételeit a járási hivatal minden évben felülvizsgálja, s nézi, hogy évente legalább 30 nap keresőtevékenységet végezett-e a jogosult. Ez a keresőtevékenység teljesíthető közmunka programban való részvétellel. Az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatást március 1. óta a juttatásforma nevében is szereplő két jogcímen lehet igényelni. Utóbbi azokra vonatkozik, akik 14 éven aluli gyermekük napközbeni ellátását nem tudják biztosítani - mondta Takács Jánosné.

A hivatalvezető tájékoztatott, hogy a járási hivatal törvényi kötelessége 60 napon belül minden érintetettet értesíteni, ezen túlmenően a kormányhivatal honlapján, helyi hírlapokban, s az önkormányzatokon keresztül, illetve szórólapon is tájékoztatták az állampolgárokat. Kiemelte, kérelmet a járási hivatalok mellett a polgármesteri hivatalokban, kormányablakokban, munkaügyi kirendeltségeken vagy akár ügysegédeknél is leadhatják az érintettek.

A támogatásra jogosultaknak a változások miatt teendőjük nincsen - ismertette Takács Jánosné hozzátéve, csupán azoknak kellett külön nyilatkozniuk az utalás helyéről, akik eddig az önkormányzatok házi pénztárából kapták a támogatást.

A lakásfenntartási támogatás, az adósságkezelési szolgáltatás, a méltányossági közgyógyellátás, a méltányossági ápolási díj és az önkormányzati segély korábbi formájukban február 28-ával megszűntek, ilyen támogatást már ezen időpontot követően nem lehet igényelni, helyettük települési támogatást kaphatnak a jogosultak. Ezeket az önkormányzatok saját rendeleteikkel határozzák meg, ezért azok feltételei és összegei eltérőek lehetnek településenként - mondta a hivatalvezető.

Hirdetés