gemesi1Jelentősen csökkenti a kormány az önkormányzatok autonómiáját és mozgásterét, mondja a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Gémesi György szerint a jövő évi költségvetés sok esetben a települések alapvető működéséhez szükséges forrásokat sem biztosítja.

Gémesi György az ATV Startban elmondta, miután a kormány a szociális támogatásokat jelentős részben átadta az önkormányzatoknak, már a gazdaságilag erősebb önkormányzatoknak is egyre kevesebb lehetőségük lesz arra, hogy gazdaságot fejlesszenek.

Gémesi szerint gyakorlatilag az önkormányzatiság halálát jelenti, hogy a költségvetési törvény tervezete szerint az önkormányzatoknak a szociális feladatok ellátását az iparűzési adó bevételeiből kell finanszírozniuk, miközben az iparűzési adó a helyi gazdaságfejlesztés forrása kellene, hogy legyen. Gémesi szerint a kormány a szociális támogatásokra egy 26 milliárdos keretet különítene el, ám erre azok a települések pályázhatnak, amelyek már semmiképpen nem tudják ezeket a támogatásokat kifizetni.

A beszélgetést itt hallgathatja meg.

atv.hu / J. I