fold0Bérbe adhatnak az önkormányzatok egy hektárnál kisebb földet legalább egy, legfeljebb öt évre olyan pályázóknak, akik nem felelnek meg a földműves fogalmának. A földforgalmi törvény ezt eddig nem tette lehetővé, ám a szabályozáson "rést ütöttek", és bevezették a rekreációs célú földhasználat fogalmát - írja az Agroinform.com.

Az elmúlt év végén a szaktárca már hozzákezdett a földforgalmi törvény finomhangolásához. Az idei költségvetést megalapozó salátacsomagban a törvény öt passzusát módosították. Ezek az önkormányzatok tulajdonában lévő földekre vonatkoztak, és itt bevezették a rekreációs célú földhasználat fogalmát – jelentette ki Simon Attila, az agrártárca közigazgatási államtitkára az M1 Ma reggel című műsorában.

Felhívta rá a figyelmet: Európa egyik legszigorúbb földtörvényét fogadták el, melynek célja, hogy csak földművesek juthassanak földtulajdonhoz, illetve földhasználathoz. Egy kivétel volt: egy hektár erejéig bárki hobbigazdálkodás címszó alatt földet szerezhetett. Ezen a rendszeren „ütöttek most rést”, miután önkormányzatok jelezték, vannak a tulajdonukban olyan földek, melyeket évek-évtizedek óta kis közösségek művelnek. Itt száz, legfeljebb ezer négyzetméterről beszélünk, vagyis nagyon kis parcellákról van szó – mondta Simon Attila.

Az ilyen esetekre vezették be a rekreációs célú földhasználat fogalmát. Ez azt jelenti, hogy amelyik önkormányzatnak van ilyen célra bérbe adható földje, és egy határozattal kijelöli, azt bárki megszerezheti, az is, aki egyébként nem felel meg a földműves fogalmának – magyarázta az államtitkár. Az ilyen föld nagysága nem lehet nagyobb egy hektárnál, és az önkormányzat legalább egy, legfeljebb öt évre lehet szerződhet – tette hozzá.

Beszélt arról is: 2012. július 1-jéig volt rá lehetőség, hogy mindenki, aki a részarány-földkiadás keretében bekerült osztatlan közös tulajdonba, kérje az államtól, mérje ki az úgynevezett 1/1-es tulajdoni hányadokat. Ezt követően a kormány elfogadott egy rendeletet, mely szerint Vas megyében, három járásban elkezdődött ez a munka „pilot jelleggel”. Jelen pillanatban pedig 4,5 milliárd forint áll rendelkezésre ahhoz, hogy ezt a mintaprogramot az egész országra kiterjesszék.