vackorAz Energiaklub és Budapest XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata részvételével három és fél éven át tartó projekt indult el, mely abban támogatja a helyi önkormányzatokat, hogy meg tudják valósítani és ki tudják használni a Magyarországon 2019-ben életbe lépő, közel nulla energiaigényre vonatkozó épületenergetikai előírásokat (nZEB).

„A közép-európai középületek általános energetikai állapota meglehetősen kedvezőtlen, ugyanakkor ahhoz, az EU energiahatékonysági iránymutatásai és az ezek kapcsán életbe lépő szabályok célt érjenek, elengedhetetlen, hogy a középületek fenntartói megértsék és alkalmazni tudják ezeket, forrást tudjanak teremteni a felújítások, szigorúbb követelmények szerinti beruházások megvalósításához” – mondta Pej Zsófia, az Energiaklub szakértője.

Az eCentral - Energiahatékony középületek Közép Európában - projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap pénzügyi támogatásával valósul meg az Interreg Central Europe program keretében, 5 ország, 8 partner együttműködésével.

Az eCentral projekt bebizonyítja, hogy a közel nulla energiaigényű épületek megvalósítása elsősorban nem kényszer, hanem az optimális üzemeltetés és költséghatékonyság feltétele. A projekt keretében különböző döntéstámogató eszközök is kifejlesztésre kerülnek, és tréningek keretében készítjük fel az önkormányzatokat ezek használatára. Azt is megvizsgáljuk, hogyan valósulhat meg Magyarországon 2030-ra a középületek energetikai felújítása.

Három középületet különböző finanszírozási formában fel is újít a projektben résztvevő három önkormányzat, köztük a budapesti Vackor óvodát, energiahatékonyság-alapú szerződés segítségével. A horvát és szlovén partnereknél pedig a közösségi finanszírozás és a PPP (közösségi és magánszektor együttműködése) kerül kipróbálásra.