asz11Befejezte Dorog és Szigetszentmiklós Városok Önkormányzata belső kontrollrendszerének ellenőrzését az Állami Számvevőszék. A 2013. évre kiterjedő ellenőrzések célja annak megállapítása volt, hogy a belső kontrollrendszer elemeinek kialakítása és működtetése, a pénzügyi folyamatokban kulcsszerepet betöltő teljesítésigazolás és érvényesítés, valamint a belső ellenőrzés működése megfelelt-e a jogszabályi előírásoknak, az önkormányzatoknál kialakították-e az erőforrásokkal való szabályszerű és hatékony gazdálkodáshoz szükséges követelményeket és megvalósították-e azok számonkérését, ellenőrzését – írja az Állami Számvevőszék ÁSZ Hírportálja.

Dorog belső kontrollrendszerének ellenőrzése

A Komárom-Esztergom megyei Dorog város állandó lakosainak száma 2013. január 1-jén 12 416 fő volt. Az Önkormányzat 12 tagú Képviselő-testületének munkáját kettő állandó bizottság segítette. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a korábbi ellenőrzési tapasztalatai alapján megújított ellenőrzési programmal végezte a települési önkormányzat belső kontrollrendszerének ellenőrzését.

Dorog Város Önkormányzatánál 2013-ban a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése az összesített értékelés alapján nem volt szabályszerű, amely kockázatot jelent az Önkormányzat tevékenységeinek szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes végrehajtása során.

A kontrollkörnyezet és a kontrolltevékenységek kialakítása és működtetése részben szabályszerű minősítést kapott. Az Önkormányzatnál egyebek mellett nem alakították ki a munkakörökhöz tartozó feladat- és hatásköröket, a helyettesítés rendjét és felelősségi szabályait. A jogszabályi előírások ellenére lehetővé tették a teljesítésigazolás és a fedezet meglétének ellenőrzése nélküli kifizetéseket. A jegyző nem készítette el a német és az örmény nemzetiségi önkormányzatok számviteli politikáját, az eszközök és források leltározási és leltárkészítési, értékelési szabályzatát, a számlarendet. A kockázatkezelési, valamint a monitoring rendszer kialakítása és működtetése nem volt szabályszerű, mivel a jegyző nem mérte fel a Polgármesteri Hivatal tevékenységében, gazdálkodásában rejlő kockázatokat, nem alakított ki a tevékenységek, célok megvalósításának nyomon követését biztosító rendszert. A bizottságok nem helyi önkormányzati képviselő tagjai vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségüknek nem tettek eleget. Az információs és kommunikációs rendszer szabályszerű volt.

2013-ban a személyi juttatásokkal, a dologi és felhalmozási kiadásokkal, a működési és felhalmozási célú pénzeszközátadásokkal, az ellátottak pénzbeli juttatásaival kapcsolatos kifizetések során a pénzügyi folyamatokban kulcsszerepet betöltő teljesítésigazolás és érvényesítés belső kontrollok működése nem volt megfelelő. A belső ellenőrzés kialakítása és működtetése részben volt szabályszerű, mivel a belső ellenőrzés nem tárta fel a belső kontrollrendszer kialakításának, valamint a pénzügyi folyamatokban kulcsszerepet betöltő teljesítésigazolás és érvényesítés belső kontrollok működésének hiányosságait.

Szigetszentmiklós belső kontrollrendszere ellenőrzése

A Pest megyei Szigetszentmiklós város állandó lakosainak száma 2013. január 1-jén 35 853 fő volt. Az Önkormányzat 14 tagú Képviselő-testületének munkáját kilenc állandó bizottság segítette. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a korábbi ellenőrzési tapasztalatai alapján megújított ellenőrzési programmal végezte a települési önkormányzat belső kontrollrendszerének ellenőrzését.

Szigetszentmiklós Város Önkormányzatánál 2013-ban a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése az összesített értékelés alapján nem volt szabályszerű, amely kockázatot jelent az Önkormányzat tevékenységeinek szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes végrehajtása során.

A kontrollkörnyezet, valamint az információs és kommunikációs rendszer kialakítása és működtetése kisebb hiányosságok mellett szabályszerű volt, a kontrolltevékenységek kialakítása és működtetése részben szabályszerű minősítést kapott. A kockázatkezelési, valamint a monitoring rendszer kialakítása és működtetése nem volt szabályszerű, mert a jegyző nem mérte fel és nem állapította meg a Polgármesteri Hivatal tevékenységében, gazdálkodásában rejlő kockázatokat, az önkormányzati SZMSZ-ben nem rögzítette a vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett nem helyi önkormányzati képviselő bizottsági tagok körét. A jegyző a 2013. évre vonatkozóan nem értékelte a Polgármesteri Hivatal belső kontrollrendszerének minőségét.

A 2013. évben a személyi juttatásokkal, a dologi kiadásokkal, a felhalmozási kiadásokkal, a működési és felhalmozási célú pénzeszköz átadásokkal, az ellátottak pénzbeli juttatásaival kapcsolatos kifizetések során a pénzügyi folyamatokban kulcsszerepet betöltő teljesítésigazolás és érvényesítés belső kontrollok működése részben felelt meg a jogszabályi előírásoknak.

A belső ellenőrzés kialakítása és működtetése nem volt szabályszerű, mivel a jegyző a belső ellenőrzés működtetéséről 2013. január 1-től augusztus 31-ig nem gondoskodott. Az éves ellenőrzési tervben foglalt ellenőrzéseket teljes körűen nem végezték el.

Szigetszentmiklós polgármestere észrevételezési jogával élt, amelyre az ÁSZ írásban válaszolt. A figyelembe nem vett észrevételeket a jelentésben feltüntette és azokat megindokolta.

Javaslatok a szabályszerű működés biztosítása érdekében

Az ÁSZ Dorog és Szigetszentmiklós polgármestere, illetve jegyzője részére is fogalmazott meg javaslatokat, amelyekre intézkedési tervet kell készíteniük. Ennek végrehajtását az ÁSZ utóellenőrzés keretében értékelheti.

Hirdetés