mic2A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal a 2014. évi általános helyi önkormányzati választásokat követően a települések újonnan megválasztott polgármesterei és jegyzői részére önkormányzati szakmai napot szervezett. A rendezvényen az önkormányzatokat érintő változásokról, aktuális kérdésekről kaptak tájékoztatást a résztvevők - írja az OrientPress.

A szakmai napon Farkasné Gasparics Emese önkormányzati helyettes államtitkár elmondta, az önkormányzati rendszer folyamatos átalakításának célja, hogy miközben erősödik a helyi közösségek önszervezése, mindez költséghatékonyan történjen. Az 1990-ben kialakított nagyfokú önállóság ellenére az elmúlt húsz év során folyamatosan szűkült az önkormányzatok mozgástere, a helyi közszolgáltatások biztosítása egyre nagyobb erőfeszítéseket igényelt, a finanszírozás elnehezült.

Cél egy olyan modern, költségtakarékos, feladat orientált önkormányzati rendszer kiépítése, amely lehetőséget biztosít a demokratikus és hatékony működésre. Nélkülözhetetlen az önkormányzati feladatok jelenleginél pontosabb, egyértelmű, differenciált meghatározása, valamint az állami és önkormányzati feladat- és hatáskörök átrendezésével az államigazgatási feladatok közcélú fenntarthatóságának biztosítása.

Kállai Mária megyei kormánymegbízott arról beszélt, hogy ma Magyarországon nagyon fontos kérdés az önkormányzatok szerepe. A megváltozott társadalmi és gazdasági körülmények között új elvárások fogalmazódnak meg az önkormányzatokkal szemben. A jövőben vajon hogyan tudnak élni a településvezetők és a testületekkel együtt a helyi közösségektől kapott bizalommal. Mennyire tudják majd tudatos tervezéssel, forrásteremtő képességgel, a pályázati lehetőségek megragadásával szolgálni a közösségek fejlődését.

Egy új időszak kezdődik el az önkormányzatok életében; minden változás, megújulás nehézségekkel jár. Úgy gondoljuk, hogy az állam és az önkormányzat nem versengő értékek, hanem partnerek. Ezt szem előtt tartva a megyei Kormányhivatal már az előző ciklusban is több tájékoztatót szervezett az önkormányzati vezetők számára, hogy segítse munkájukat, amelyet a jövőben is szeretne folytatni.

Az elkövetkező időszakban az országban soha nem látott fejlődés következhet be, ha jól fel tudja használni az európai uniós forrásokat. Ezek a támogatások a helyi gazdaságok, helyi vállalkozások gyarapodását is szolgálják. Ennek a folyamatnak számos államigazgatási kapcsolódásai is vannak. Kötelességünknek érezzük azt, hogy a saját eszközeinkkel is támogassuk a vállalkozásokat, a településeket ebben a folyamatban is. A gyors és hatékony munkánkkal hozzájárulhatunk ahhoz, hogy rövidebb ügyintézési idő után ezek a források minél gyorsabban szolgálják a nyertes pályázókat. Ez közös érdekünk, mert a települések fejlődése a megye fejlődését is szolgálja- mondta Kállai Mária megyei kormánymegbízott.