vizsgaHárom budapesti kerület 2009 és 2013 közti vagyongazdálkodását vizsgálta meg az Állami Számvevőszék – írja a Világgazdaság.

A Belváros, Józsefváros, valamint Zugló értékelésével zárta az Állami Számvevőszék a fővárosi kerületek vizsgálatát. A témacsoportos ellenőrzések keretében az Állami Számvevőszék mind a 23 fővárosi kerület 2009 és 2013 közti vagyongazdálkodását értékelte az elmúlt három évben.

Zugló: nem volt biztosított a szabályszerűség

Zugló önkormányzatának könyvviteli mérleg szerinti vagyona a 2009. évi 89 867,1 millió forintos nyitó értékről a 2013-as év végére 89 740,8 millió forintra változott, légyegében azonos szinten maradt.

A jogszabályban foglaltak ellenére a vagyongazdálkodási rendelet nem tartalmazta a vagyonkezelői jog megszerzésének, gyakorlásának, a vagyonkezelés ellenőrzésének részletes szabályait. A 2012-2013. években a számviteli politikát nem aktualizálták - közölte az ÁSZ.

A zuglói önkormányzatnál az ellenőrzött években a vagyongazdálkodási tevékenység szabályszerűsége nyilvántartási és eljárási hiányosságok miatt nem volt biztosított. A vagyonkimutatások felépítése megfelelő volt, azonban a tartalmuk a 2009. és a 2013. években nem felelt meg a jogszabályban foglalt előírásoknak. (2009-ben még az SZDSZ-ből épp abban az évben kilépő Weinek Leonárd , 2010 és 2014 közt a fideszes Papcsák Ferenc volt a kerületi polgármester.)

Belváros: hiányosságok a vagyonnyilvántartásban

Az V. kerület önkormányzatának könyvviteli mérleg szerinti vagyona a 2009. évi 72 631,7 millió forintos nyitó értékről a 2013. év végére 73 535,9 millió forintra, azaz 1,2 százalékkal növekedett. Zuglóval ellentétben ott nem váltottak a vizsgált időszakban polgármester: végig a fideszes Rogán Antal maradt a kerület élén.

Az önkormányzatnál a vagyongazdálkodási tevékenység szabályszerűsége a vagyonnyilvántartás hiányosságai ellenére megfelelt a szabályozási követelményeknek az ÁSZ vizsgálata szerint.

Józsefváros: csökkent a vagyon, pontatlan rendeletek

A fideszes Kocsis Máté vezette VIII. kerületi önkormányzat könyvviteli mérleg szerinti vagyona a 2009. évi 132 598,2 millió forintos nyitó értékről a 2013. év végére 128 021 millió forintra, 3,5 százalékkal csökkent.

A vagyongazdálkodási rendeletben a jogszabályban előírtak ellenére nem határozták meg azt a vagyoni kört, melyre vagyonkezelői jog létesíthető, de ezt más rendeletben sem tették meg - figyelmeztetett az ÁSZ. Nem rendelkeztek a vagyonkezelői jog ellenértékéről és a vagyonkezelés ellenőrzésének részletes szabályairól sem. A vagyongazdálkodási rendeletben és a jogszabályban előírtak ellenére nem határozták meg, hogy a vagyonkezelőknek milyen módon és formában kell adatot szolgáltatniuk.

A józsefvárosi Polgármesteri hivatalban 2009 és 2013 között értékelési szabályzat nem felelt meg a jogszabályban előírtaknak, mivel nem határozták meg benne a vagyonkezelésbe adott eszközök értékelése során alkalmazott elveket és módszert, a dokumentálás szabályait és felelőseit.

A vagyonkimutatások a jogszabályban, a 2013. évtől a vagyongazdálkodási rendelet mellékletében meghatározott tagolásban tartalmazták az önkormányzat vagyonát, de abban tartalmi hiányosságok voltak.