ujbudmapA szép korúak számára bővítené a főváros 11. kerülete az általuk létrehozott első magyar okostérképet – közölte a Rádió Orienten Cseke Mátyás, az Okostérkép Projekt vezetője. Az Újbuda fontosabb látnivalóit és ajánlott turistaútvonalait bemutató fejlesztés Magyarországon először kombinálja a kiterjesztett valóság technológiáját a nyomtatott térképpel – tette hozzá a polgármesteri kabinet munkatársa.

Az okostérkép lényegében két részből áll: egyrészt egy gyalogos és kerékpáros túravonalakat, valamint a főbb látványosságokat ábrázoló nyomtatott térkép, másrészt egy bárki számára hozzáférhető mobilalkalmazás. A használatakor a telefon kamerája nem fényképet készít, hanem az egyes helyszínekre irányítva beazonosítja azt, a készülék képernyőjén ezután fotók és hasznos kiegészítő információk jelennek meg, amelyek között navigálni és keresni is lehet – emelte ki Cseke Mátyás, hozzátéve: Magyarországon ez az első alkalom, hogy kombinálják a kiterjesztett valóság technológiáját a nyomtatott térképpel.

A kerület térképén szerepelnek a főbb nevezetességek, kedvelt kirándulóhelyek, a turisztikai célpontok és az egyetemek is A szolgáltatás tíz tematikus túraútvonalat tartalmaz, és a telefon GPS-e segítségével végig tud irányítani a kiválasztott útvonal valamelyikén. Autósok, kerékpárosok és gyalogosok is találnak a számukra megfelelő útvonalat az alkalmazásban.

Az önkormányzati finanszírozású projekt megvalósítására tavaly októberben írtak ki meghívásos közbeszerzési pályázatot, a legjobb ajánlatot pedig a Cartographia Kft. nyújtotta be. A cég a nyomtatott térkép elkészítése mellett vállalta tematikus útvonalak meghatározását, a főbb látnivalók leírásának megszerkesztését, a mobilalkalmazás két platformra történő (iOS és Android) fejlesztését és az online háttéradatbázis létrehozását is – ismertette a polgármesteri kabinet munkatársa.

A tervezési fázisban a BKK és a Magyar Kerékpárosklub is részt vállalt. Az online tartalmakkal kiegészített kiadvány látványával és szolgáltatásaival együtt egyedülálló felhasználói élményt nyújt, és egészen új szinten mutatja be a kerület nevezetes pontjait, amelyeken az ajánlott túraútvonalakon végig is vezeti az érdeklődőket – emelte ki a szakember, aki elmondta: az online felület szinte korlátlan bővítésre ad lehetőséget. Így tervezik a látványosságok mellett a kerületi szórakozóhelyek, galériák és művelődési házak aktuális programjainak szerepeltetését is, de céljuk, hogy az idősebb generációk számára alkalmas séta- és túraútvonalakat is ajánljanak.

A térképből első ütemben 6000 példány készült, amelyeket nagyrészt a kerület általános iskolás tanulói számára adtak át, de az ingyenes kiadványt több közösségi térben is hozzáférhetővé teszik, hiszen az újbudai okostérkép nem csak a kerületi lakosoknak lehet hasznos, hanem bárkinek, aki érdeklődik a városrész iránt.