balaton hajoFelkészülnek a helyi hatóságok arra, hogy kiönt a Balaton. Az előrejelzések szerint szerda estétől északi szél várható, amely a mélyebben fekvő településrészekre kinyomhatja a tó vizét. A tóba érkező víz mennyisége egyelőre nagyobb a Sió-zsilipen távozóénál, a vízszint a következő napokban tovább emelkedhet.

Bejárást tartott kedden Balatonfenyvesen település vezetése a katasztrófavédőkkel és a vízügyesekkel, Siófokon pedig figyelőszolgálatot rendelt el a polgármester. Horváth Ákos, a siófoki obszervatórium meteorológusa az MTI-nek kedden elmondta, szerdán északira forduló és estétől erősödő szél várható a Balatonnál. A legerősebb széllökésekre csütörtökön a déli órákban lehet számítani, akkor a tó nyugati medencéjében óránként 65 kilométeres, a keleti medencéjében 40-45 kilométeres sebességű szél is lehetséges. A térségben a következő napokban 6-8 milliméternyi lehulló csapadékkal számolnak, ami szokásosnak mondható ebben az időszakban.

A Balaton vízszintje kedden már elérte a 128 centimétert, ez 18 centiméterrel magasabb a szabályozási maximumnál. Az idegenforgalom igényeire tekintettel engedték a 110 centiméteres szabályozási maximum fölé. A Sió-zsilip nyitását múlt pénteken, 127 centiméteres vízállásnál megkezdték A vízgyűjtő területről azonban jelenleg intenzívebben folyik be víz a Balatonba, mint amekkora a vízeresztés kapacitása, ezért következő napokban még a vízszint emelkedésére kell számítani.

Balatonfenyves polgármestere, Lombár Gábor a bejárás után arról számolt be az MTI-nek, hogy néhány kertben már több napja áll a kicsapódó, átszivárgó Balaton vize. Ha az erősebb északi szélben hullámok is keletkeznek, 50-150 ingatlant is elérhet a víz. Emberéletet nem veszélyeztet ugyan, de jelentős anyagi károkat okozhat. A polgármester a homokzsákokkal való védekezésnek nem látják értelmét, miután itt egy pár napig tartó jelenségről van szó, amelyet követően a kiömlő víz visszajut a mederbe.

Balatonfenyves a tópart egyik legmélyebben fekvő települése. Lombár Gábor szerint csak akkor támogatná a Balaton vízszintjének turisztikai ágazat által szorgalmazott megemelését, ha ehhez beruházásokat hajtanak végre a partvonalán, valamint a csatornarendszerében, amit több évtizeddel ezelőtt még az egy méteres üzemi vízszintmaximumhoz építettek ki.

A magas vízállás és a szerdától várható szél miatt Siófok önkormányzata kedden közleményben tájékoztatott arról, hogy Balázs Árpád polgármester figyelőszolgálatot rendelt el a város partszakaszára a következő napokra. A közleményben felhívják a figyelmet, hogy az erősödő szélben a víztükör megbillenése és hullámverés várható, a Balaton kicsaphat a partra. Hangsúlyozzák: Siófok felkészült az esetleg szükséges védekezésre. Az értékek megóvására beinduló figyelőszolgálatot a Városőrség a Balatoni Vízügyi Kirendeltség munkatársaival közösen látja el. A polgármester arra kéri a mélyebben fekvő, illetve pincével, mélygarázzsal rendelkező ingatlanok tulajdonosait, hogy szerdától péntekig fokozottan figyeljenek ingatlanjaikra, és ha gond van, hívják a Városőrséget a 84/506-540-es telefonszámon.

A vízügy műszaki irányítást és segítséget nyújt az önkormányzatoknak a védekezéshez közölte Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság sajtófelelőse. Beszámolója szerint a Sió-zsilipet fokozatosan lehet megnyitni, másfél-két hét alatt elérve a másodpercenként 30-35 köbméteres maximális eresztési sebességet. A folyamat múlt pénteken indult, jelenleg másodpercenként 15 köbméteres sebességgel folyik a víz a Sióba, miközben a Balaton vízgyűjtőjéről másodpercenként több mint kétszer ennyi víz érkezik a tóba. A jelenlegi vízapasztással naponta 2,1 milliméterrel lehetne csökkenteni a Balaton vízszintjét, ha nem érkezne utánpótlás.

A szóvivő elmondta: a 2012-es balatoni turisztikai szezonra rányomta bélyegét, hogy a nyár végére lecsökkent a tó vízszintje. Ezt próbálták elkerülni már tavaly is azzal, hogy a korábbiaknál több vizet tároltak a tóban. Tavaly júniusban már volt egyszer 127-128 centiméter a tó vízszintje egy rövid időre. Most nehezíti a helyzetet, hogy az elmúlt hetekben a szokásos csapadék több mint háromszorosa hullott a Balaton vízgyűjtőjére.

Hirdetés