figyeTöbb mint ezer olyan garázst, melléképületet, kamrát talált már fél év alatt a kaposvári önkormányzat, amely után nem fizettek építményadót. Mindezt a Google Streetview (GSV) segítségével derítették fel. Orwellinek tűnik a módszer, de a Nagy Testvér törvényesen figyel – írja a Magyar Nemzet.

A szokatlan gyakorlatra egy neve elhallgatását kérő olvasónk hívta fel a figyelmet. Felháborodott, és a városházán sorokban álló kaposváriakról számolt be, akiknek az ingatlanjait a Google utcakeresője és a földhivatali adatbázis, a TakarNet összevetésével azonosítottak be. Olvasónk úgy látja, hogy eleve visszás egy hatóságnak egy magáncég szolgáltatása alapján vizsgálódnia és írásbeli idézést kiadnia, de különösen felháborítónak tartja, hogy számos olyan idős embernek is benyújtják a számlát, aki valószínűleg azt sem tudja, mi az a Google vagy a GSV. A számlán akár több tízezer forint is szerepelhet, ugyanis egy garázs után évente 6300 forintot kell fizetni Kaposváron, ahol a helyi ingatlanadó öt évre visszamenőleg kivethető. Összesen mintegy 10 milliós nagyságrendű bevételre tettek szert így Kaposváron, tudta meg a jegyzőtől az MNO.

Sem tételesen, sem taxatíve

Kaposvár jegyzője a Hír TV-nek azt mondta: „A helyi adóról szóló törvény nem sorolja fel sem tételesen, sem taxatíve, hogy milyen módon lehet adatot gyűjteni. Mi egyet tartunk szem előtt: nevezetesen, hogy senki nem maradhat ki az adóztatásból. Amely tárgyak után adózni kell, azokat tessék bevallani. Aki ennek önként nem tesz eleget, az számítson arra, hogy Kaposváron felderítik ezeket a vagyontárgyakat és megadóztatják az adóalanyokat” – fogalmazott Kéki Zoltán.

Kékitől mi először is azt kérdeztük, hogy miként találták meg a GSV-t mint az adószedés hatékonyságát segítő eszközt. A jegyző azt válaszolta, hogy folyamatosan keresik a lehetőségeket, hogy milyen legális módszereket alkalmazhatnak az adófelderítésben, ugyanis a törvény erről nem rendelkezik, így a GSV helyi adók beszedésére ugyanúgy bevethető, mint a közterület-felügyelők jelzése után eljárni. Kéki elmondása szerint találataik kilencven százalékban egyeznek a valósággal – a GSV adatbázisa néhány évenként frissül, így előfordul, hogy mára már lebontották a beidézett lakók a neten látott ingatlant.

Nem kell a Google-lal beszélni

A jegyző azt mondta az MNO-nak, hogy a Hír TV-s összeállítás után több vidéki város és fővárosi kerület is felkereste őt az újszerű módszer miatt, de arról már nem tudott tájékoztatást adni, hogy valóban használják-e a GSV-t. Kéki elárulta nekünk, hogy a beidézetteknek nem is feltétlenül árulták el, hogy hogyan bukkantak rá az eddig adózatlan ingatlanra, egyetlen reklamálóra emlékezett csak, aki adatvédelmi okokból találta visszásnak a felderítést, de a jegyző többször is hangsúlyozta az MNO-nak, hogy minden nyilvános adat használata teljesen jogszerű, így abban sem lát semmi kifogásolnivalót, hogy összevetik a digitális térképet a földhivatal adataival. A Google-lal egyébként nem keresték a kapcsolatot, Kéki szerint nem sok beszélnivalójuk van egymással.

A módszer törvényes tehát, de azért a kicsit orwellinek tűnő gyakorlat kapcsán megkerestük a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot. Álláspontjuk szerint is „önmagában” rendben van, ha egy önkormányzati adóhatóság a GSV-t használja, de kiemelik, hogy a netes térképen látottak nem tekinthetők bizonyítéknak, ezért nem hagyhatja ki a testület a helyszíni terepszemlét sem. Péterfalvi Attila, a hatóság elnöke szerkesztőségünk számára küldött levelét azzal zárja, hogy a 2003. évi XCII., az adózás rendjéről szóló törvény arra már „nem ad egyértelmű eligazítást”, hogy az adatgyűjtés során nyert információkat össze lehet-e kapcsolni az ingatlannyilvántartás adataival. Állást foglalni pedig csak vizsgálat után, a tényleges gyakorlat részleteinek ismeretében tudna.

Hirdetés