viz1A nemrég próbaüzembe állt szikvízkészítő telepen napi ezer liter szódát gyártanak, és a nagy melegben ezzel biztosítják a folyadékot a közfoglalkoztatottaknak. A városban korábban nagy hagyománya volt a szódakészítésnek, a település polgármestere ezért látott fantáziát a szikvízgyártásban.

Közfoglalkoztatottak gyártanak betonelemeket egy ózdi üzemben. A nagy melegben rengeteg vízre van szükségük, ezért érkezik is hozzájuk a védőital.

A szikvizet a helyi Startmunka program keretén belül állítják elő. Ha 26 foknál melegebb van, és nincs vezetékes ivóvíz a közelben, így látják el védőitallal a dolgozókat.

„Megérdemeljük, mert eddig is volt az, hogy védőitalnak ásványvizet vagy szódavizet hoztak ki, minden évben ugyanúgy megkaptuk, csak hiánnyal. Most, hogy főnökváltás volt, reménykedünk benne, hogy őutána már mindenki megkapja” – mondta el Horváth Attila László közfoglalkoztatott.

Öt állomáson készül egyszerre a szikvíz. A palackok másfél literesek. Ózdon jelenleg ezerkétszáz közfoglalkoztatott dolgozik, ebből párszázan kapnak az itt előállított vízből.

„2640 palackunk van jelenleg, és óránként ezer liter szikvíz előállítására képes az üzem, tehát igazából az egyik legmodernebb technológiával készül. Egy injektoros szaturátor adagolja a szén-dioxidot. Tulajdonképpen ez eredetileg azért lett létrehozva, hogy a város közfoglalkoztatottjait ellássa védőitallal” – ismertette a Startprogram Iroda vezetője, Kupai Dávid.

A város önkormányzata pályázati forrásból újította fel az épületet és szerezte be a gépeket. Korábban ugyanis nagy hagyománya volt Ózdon a szikvízkészítésnek, mára azonban már csak ez az egy üzem maradt.

„Mivel a szikvíz hungarikum, fontosnak tartottam azt, hogy ez a hagyomány Ózdon hosszú évek után ne szakadjon félbe, hiszen máshol már nem gyártanak Ózdon szikvizet, így Ózd város önkormányzata tovább folytatja ezt” – nyilatkozta Ózd polgármestere, Janiczak Dávid.

(Hír TV)