gyerekNapi 440 forintot ad a kormány egy gyerek után annak az önkormányzatnak, amelyik önrész befizetése mellett vállalja, hogy a nyáron meleg ételt biztosít a rászorulóknak. A legtöbb településvezetőnek gondot okoz a saját erő befizetése, mások a feltételek miatt egyáltalán nem indultak a pályázaton. Kérdés, hogy a kormány terve, miszerint nyáron tíz százalékkal több rászoruló gyermek kaphat napi egyszeri meleg ételt, megvalósul-e - írja a stop.hu

Fehér László Vas megyei Celldömölk polgármestere a Népszavának elmondta, tavaly, és idén sem pályáztak, mert nagyon magas önrészt kell fizetni. A saját költségvetésükből oldják meg a rászorulók támogatását. Négy, az önkormányzat által működtetett konyhában főznek, ott napi 600 forintért vásárolhat ebédet, aki szeretne, a rászorulók pedig ingyen kapják az ételt.

Takács László, a Borsod megyei Alsógagy polgármestere annyit mondott, a pályázatot még tavasszal beadták, ha valamennyi önrészt kell fizetni, "valahonnan elkaparjuk", de még fogalma sincs, hogy honnan. Ezt a gyerekek miatt meg kell tenni - mondta -, különben nincs mit enniük. Ott, ahol van kiskert, megterem a krumpli és a hagyma, de van, ahol még ez sincs. Az iskolában tudnak főzni - mondta -, de megjegyezte, mindennapos a családok kölcsön-vagy előlegkérése azért, hogy legalább a gyerekeknek enni adhassanak. Már közmunkában is csak nagyon kevesen dolgozhatnak, van olyan település, ahol negyven embernek akartak munkát adni, de csak hétre kaptak támogatást. A rendőrség sokszor tehetetlen, a gyámhivatal pedig már alig foglalkozik a családi problémákkal. Sokszor éjszaka is nekem kell rendet tennem - mondta: ő váltja ki a gyógyszert és ad kölcsön az éhezőknek. Éppen ezért tartja felháborítónak, hogy a kormány azt tervezi, az 500 fő alatti települések polgármestereinek fizetését nettó 90 ezer forintra csökkenti. "A polgármesterség már csak a 22 800 forintos segély alternatívája lesz" - mondta.

A Baranya megyei Alsómocsoládon akkor is pályáznak a támogatásra, ha magas az önrész. Dicső László polgármester tájékoztatása szerint a meleg étel nem probléma, az idősek otthonában tudnak főzni körülbelül 26 gyereknek. A Borsod megyei Rakacán az önkormányzat konyháján főznek, a 124 iskolásnak, és az 54 óvodásnak - mondta Kiss Béla polgármester.

A dunántúli térség valamennyi polgármestere nevében az egyik településvezető lapunknak annyit mondott, "nem mennek bele a pályázatba". A konyhák nyáron bezárnak, az önrészt nem tudják kitermelni, és a feltételek között olyan adminisztrációs kötelezettséget is előír a kormány, amit képtelenség teljesíteni.

A kormány 240 millió forinttal növelte a nyári gyermekétkeztetésre fordított támogatást, így nyáron tíz százalékkal több rászoruló gyermek kaphat napi egyszeri meleg ételt - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). A költségvetésben 2,64 milliárd forint van a rászoruló gyermekek nyári étkeztetését biztosító települési önkormányzatok támogatására. Azok az önkormányzatok igényelhették, amelyek vállalták, hogy a június 16. és augusztus 29. között legalább 44, legfeljebb 54 munkanapon át biztosítják a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek étkezését napi egyszeri meleg étkezés formájában. A program célja, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek minél nagyobb arányban jussanak legalább naponta egyszer meleg étkezéshez. A jogszabály szerint az igényelhető támogatás egy rászoruló gyermekre napi, legfeljebb 440 forint. A leghátrányosabb helyzetű települések valamennyi rászoruló gyermek után saját forrás nélkül, a "csak" hátrányos helyzetű, az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések viszont 50 százalékos önrész mellett kaphatnak támogatást.

Hirdetés