valasztas kisebbsegAz október 12-én tartott önkormányzati választáson Jászkiséren győztes eddigi polgármesternek és a nyolc képviselőnek vissza kell adnia megbízólevelét, miután a Szegedi Ítélőtábla döntése értelmében november 9-én meg kell ismételni a polgármester- és képviselőválasztást. Az eddigi polgármester ismét harcba száll a posztért.

Az ügyvezetőként a Jászkisér élén álló Hajdú László eddigi polgármester azt mondta: részéről jogsértés nem történt, az alaptalan vádakat visszautasítja. Jelezte ugyanakkor: vetélytársa, Pintér Ferenc ellen büntető feljelentést tett a neki küldött fenyegető tartalmú SMS és az egyik közösségi portálon közzétett, a személyét érintő sértő megnyilatkozás miatt. A négy független polgármesterjelölt közül október 12-én Hajdú László 1018, Pintér Ferenc 967, Madarász Sándor 113, Holló Zoltán 92 szavazatot kapott.

Az ítélőtábla elrendelte a képviselő-választás megismétlését is Jászkiséren. A helyi választási iroda helyettes vezetője, Mudris Andrásné korábban azt közölte az MTI-vel, hogy a bírósági döntés miatt a polgármesternek és a nyolc képviselőnek vissza kell adnia a megbízólevelét. Az ítélőtábla azért változtatta meg a helyi és a területi választási bizottság határozatát, mert a felülvizsgálati kérelemhez csatolt magánokiratok „kellőképpen valószínűsítik azt, hogy voltak olyan választópolgárok, akik szavazataikért cserébe anyagi ellenszolgáltatást kaptak”, tehát szavazatvásárlás történhetett a településen. A határozat szerint „a választási eljárás ilyen megsértése befolyásolhatta a választás eredményét, hiszen nincsenek arra adatok, hány választópolgár részesülhetett szavazataiért anyagi ellenszolgáltatásban”.

Mudris Andrásné tájékoztatása szerint a mandátum visszaadására az érintetteknek keddtől számítva három nap áll rendelkezésükre, ha addig önként nem teszik meg, a helyi választási bizottság határozatban kötelezi őket erre. A választási törvény szerint a megbízólevél ugyanis hamarabb átadható, mint ahogy a képviselőtestület eskütétellel egybekötött alakuló ülését meg kell tartani – magyarázta a sajátos helyzetet a helyi választási iroda helyettes vezetője.

Az ítélőtábla döntése miatt a hétfőre tervezett alakuló ülés értelemszerűen elmaradt. Mudris Andrásné, aki egyben Jászkisér aljegyzője, jelezte: a Szegedi Ítélőtábla kiegészítő határozatában az újabb szavazást november 9-re tűzte ki, és miután bíróság nem a választási eljárás egészét, csak a voksolást ismételteti meg, ez egyebek mellett azt jelenti, hogy új jelöltek nem indulhatnak a megismételt választáson. A régi polgármester az új elöljáró megbízatásáig a hivatalában marad, és a saját hatáskörében tartozó feladatokat ellátja.