csaladbarat omkormanyzat oklNyolc önkormányzatot díjazott családbarát tevékenységéért szombaton a Nagycsaládosok Országos Egyesülete. Családbarát önkormányzat 2015 díjat kapott Alsómocsolád, Budapest XVI. kerülete, Dévaványa, Lábatlan, Mosonmagyaróvár, Szolnok, Tata és Veszprém.

A Nagycsaládosok Országos Egyesülete azokat a helyhatóságokat díjazza, amelyek intézkedéseikkel, támogatásaikkal a családos közösségeket erősítik, könnyebbé téve ezzel a gyermeknevelést a hétköznapokban. Az egyesület egyúttal beszámolt a nagycsaládosok körében végzett szociológiai kutatásuk eredményeiről, amely jegybanki támogatással, a Semmelweis Egyetem munkatársainak bevonásával valósult meg.

A hatszáz egyesületi tag családnál, 1717 ember - szülők és 15 évnél idősebb gyermekek - megkérdezésével végzett felmérésük során igazolódott az a feltevés, hogy a nagyobb családoknak több nehézséggel kell szembenézniük. „Mégis elmondható, hogy a megszólított családok között magas azoknak az aránya, ahol tudatos értékválasztás eredményeképpen nevelnek az átlagosnál több gyermeket" – írták közleményükben. Összegzésük szerint azokban a családokban, ahol a szülők tudatosan választották a nagycsaládos életformát, az esetek többségében hatékony stratégiát tudtak kidolgozni arra, hogy sikeresen megküzdjenek a nehézségekkel.