sesztak miklos01A Digitális Magyarország program keretében induló fejlesztések révén az év végéig a nyíregyházi járás összes háztartásának elérhetővé válik a nagy sebességű internet. Nyíregyházán indul ugyanis az országos szélessávú internethálózat kiépítése - jelentette be Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhelyen.

Az országban elsőként elinduló nyíregyházi alprogramról szólva a Magyar Telekom vezérigazgatója, Christopher Mattheisen elmondta, hogy a hálózatfejlesztési munkák során több mint hétezer háztartásban épül ki a szélessáv, erre csak Nyíregyházán mintegy félmilliárd forintot fordít az év végéig a Magyar Telekom. Idei célkitűzés az is, hogy országszerte majdnem félmillió háztartásban építsék ki a szupergyors internetet.

A kormány a piaci és intézményi partnerekkel összefogva 2020-ig Magyarországon eddig nem látott mértékű digitális fejlesztéseket hajt végre, a nyíregyházi alprogram e vállalás első, fontos lépése - hangsúlyozta Seszták Miklós. Az itt megvalósuló, összetett fejlesztések keretében kiépítik az intelligens városi szolgáltatásokat, egészségügyi-informatikai beruházásokat hajtanak végre, kiterjesztik az e-ügyintézést, valamint biztosítják majd az ezekhez szükséges eszközöket is.

A Digitális Magyarország program a tavaly elfogadott nemzeti infokommunikációs stratégián nyugszik, eszerint 2018-ra, az uniós határidőnél két évvel hamarabb már minden magyarországi háztartás számára elérhetővé válik a szupergyors internet lehetősége. A nyíregyházi tapasztalatokat felhasználják majd a program későbbi fázisaiban – ígérte a miniszter. A kormány alapvető célkitűzése, hogy 2020-ra az állampolgárok által igénybe vehető közszolgáltatások minél szélesebb köre legyen elérhető interneten.

A nagyprojektben a végpontok kiépítése mellett fejlesztik a digitális szolgáltatásokat, az e-közigazgatás és a közoktatási intézmények informatikai és infrastrukturális rendszerét. Hatezer helyi lakos számára informatikai eszközöket biztosítanak, a rászorulóknak gyakorlati informatikai tudást nyújtó felnőttképzési program indul, a hátrányos helyzetű tanulók számára pedig felzárkóztató képzéséket szerveznek - közölte a minisztérium.

Kovács Ferenc, a megyeszékhely polgármestere elmondta, hogy a Digitális Magyarország helyi alprogramjának részeként többfunkciós városkártyát vezetnek be, folytatják a térfigyelő kamerarendszer bővítését, gyorsítják az ügyintézést a közigazgatásban, a város huszonöt pontján ingyenes wifi-szolgáltatás lesz elérhető.

Hirdetés