valasztasutanAz október 12-ei önkormányzati választáson induló jelöltek nyilvántartásba vételéről, a többes jelölésekről fogadott el iránymutatást a Nemzeti Választási Bizottság. A választási irodáknak szóló iránymutatás nem kötelező érvényű.

A Nemzeti Választási Bizottság azért látta szükségesnek az iránymutatást, mert nem volt egyértelmű a választási eljárási törvény és a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvény abban a tekintetben, hogy a jelöltnek, aki azonos jelölési fajtában több településen is kíván indulni, hogyan kell kiadni az ajánlóíveket. A jogszabály szerint a jelöltek nem indulhatnak azonos jelölési fajtában több településen. Így például nem lehet valaki két községben képviselőjelölt, de lehet ugyanott egyszerre képviselőjelölt és polgármesterjelölt, illetve főpolgármester-jelölt is.

A Nemzeti Választási Bizottság iránymutatása szerint, ha valaki mégis indulni kíván a jogszabályi tiltás ellenére, akkor a választási informatikai rendszer az ajánlóívek igénylésekor figyelmezteti a választási irodákat a többes jelölésre. Az ajánlóíveket többes jelölésnél így tehát nem adhatják ki a választási irodák, ám az érintettek e döntéssel szemben jogorvoslattal élhetnek annál a választási bizottságnál, amely mellett a választási iroda működik.

A Nemzeti Választási Bizottság iránymutatása konkrétan felsorolja a jelölési fajtákat, eszerint egy kategóriának számít a polgármester-jelöltség vagy a főpolgármester-jelöltség, az egyéni listás képviselőjelöltség, az egyéni választókerületi képviselőjelöltség, a kompenzációs listás jelöltség, a fővárosi kompenzációs listás jelöltség és a megyei listás jelöltség.