valasztas kisebbsegHétmilliárd forint az októberi önkormányzati és nemzetiségi választás tervezett költségvetési előirányzata. Pénteken elindult a Nemzeti Választási Iroda új, az önkormányzati választás információival feltöltött internetes oldala.

Az októberi önkormányzati és nemzetiségi választás tervezett költségvetésében az egyik legjelentősebb tétel az informatikai költség, például az új választási informatikai szoftver, erre 1,9 milliárd forintot különítettek el. A szavazólapok nyomtatása és a szavazásnapi kellékek (például urnák, tollak, nemzeti színű szalagok) előállítására 1 milliárd forintot szánnak. A postaköltség, azaz az értesítők postai küldése augusztusban várhatóan félmilliárd forintot tesz ki.

Minőségbiztosítási feladatokra, az ajánlóívek szkennelésére, számolására és a nyomtatványok készítésére 200 millió forint van elkülönítve. A választás lebonyolításában részt vevő szervek kiadásaira 3,4 milliárd forint kiadást terveztek - közölte az MTI érdeklődésére a Nemzeti Választási Iroda.

Az önkormányzati és a nemzetiségi választások lebonyolítása a 3176 települési önkormányzat, a 106 országos egyéni választókerületi iroda, a 20 megyei területi választási iroda és a Nemzeti Választási Iroda részvételével zajlik. A 2011-es népszámlálás alapján 2715 településen kell nemzetiségi önkormányzati választást kiírnia a Nemzeti Választási Bizottságnak, legkésőbb július 29-ig.

Az NVI-nek az önkormányzati és nemzetiségi választásra készült oldalán nyomon lehet majd követni a nyilvántartásba vett jelölőszervezeteket, a jelölteket, és online lehet intézni a névjegyzékkel kapcsolatos ügyeket. Ilyen például: az átjelentkezés, a mozgóurna-igénylés, vagy a nemzetiségi névjegyzékbe vétellel kapcsolatos ügyeket.

A pénteken elindult www.valasztas.hu oldalon megjelent a választás lebonyolítását meghatározó jogszabályok szövege. Így többek között az alaptörvény, a választási eljárásról szóló törvény, a nemzetiségek jogairól szóló törvény, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló jogszabály.

Az NVI közzétette a névjegyzékkel kapcsolatos statisztikai adatokat is: eszerint a választójoggal rendelkező polgárok névjegyzékében szereplők száma a választás kitűzését követő napon, július 24-én 8 189 375 volt, a települések száma 3177.

Az NVI statisztikája szerint 3008 olyan település van, ahol 10 ezer vagy annál kevesebb lakos él, ezeken a településeken a helyi önkormányzati képviselőket a település választópolgárai egyéni listás (korábban kislistásnak nevezett) választási rendszerben választják meg, ahol a település egy választókerületet alkot.

Az NVI adatai szerint 169 olyan település van, ahol tízezernél többen laknak, ezeken a településeken a képviselők vegyes választási rendszerben - egyéni választókerületben és kompenzációs listán - jutnak mandátumhoz.

Hirdetés