hulladeklerakoAz Alföld délkeleti részének nyolcvanhat települését érintő komplex hulladékgazdálkodási rendszer épül ki az esztendő végére. Az unió és a magyar kormány által támogatott beruházás több mint 15 milliárd forintba kerül.

Erről Dávid Zoltán, a Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer (Dareh) létrehozását célzó önkormányzati társulás elnöke számolt be az MTI-nek. Az elnök egyben Orosháza polgármestere is, elmondta: a tagok a saját közigazgatási területükön belül gondoskodnak a települési szilárd hulladék begyűjtéséről. Szerződést kötöttek továbbá a hulladék elhelyezését és ártalmatlanítását célzó hulladékátrakó állomások, hulladékkezelő művek, hulladékválogató létesítmények, hulladékgyűjtő udvarok kialakítására, valamint a nem használt, korszerűtlen hulladék-lerakótelepek rekultivációjára.

A tervek szerint az esztendő végére megvalósul a térségben a szelektív hulladékgyűjtés, illetve a kommunális és vegyes gyűjtés optimalizálása többi között egy nagy kapacitású hulladékválogató kialakításával. „Maradékhulladék-gyűjtőket” is kihelyeznek, ezekben a konyhai maradékokat, biológiailag lebomló anyagokat gyűjtheti a lakosság.

A társulás kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy megelőzze a hulladék keletkezését, ennek módjairól tájékoztatják a lakosságot, és komposztálókat is adnak az embereknek. A fejlesztésnek köszönhetően az anyagában hasznosítható hulladék mennyisége 300 százalékkal nő majd a térségben, lerakással ártalmatlanított hulladék mennyisége pedig 75 százalékkal csökken az önkormányzati társulás elnökének tájékoztatása szerint.

A térség nagyobb településein, köztük Gyulán, Szentesen, Szeghalomban, Makón, Vésztőn befejezésükhöz közelednek a munkálatok. Ezekben a városokban például hulladékudvarok, átrakóállomások épülnek, míg Békéscsabán átadás előtt áll egy 120 ezer tonna éves kapacitású hulladékválogató is.

Hirdetés