gyermekbarat telepulesek2015Cigánd, Hódmezővásárhely és Budapest III. kerületének önkormányzata nyerte el a Gyermekbarát település-díjat az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Unicef Magyar Bizottság Alapítványa első alkalommal meghirdetett pályázatán.

A méltatás szerint Cigánd többek között azzal érdemelte ki az elismerést, hogy az egyik leghátrányosabb Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településként jól felszerelt, felújított bölcsődét és óvodát működtet, a pedagógiai szakszolgálat korai fejlesztéssel is foglalkozik, illetve az önkormányzat számtalan eszközzel ösztönzi a fiatalokat a szakképesítés megszerzésére.

Hódmezővásárhely sokat tett az iskolai szegregáció felszámolásáért. Iskolabuszt működtet, az alsó tagozatosok tanulását pedig ingyen tankönyvvel segíti.

Óbuda-Békásmegyer önkormányzata olyan kiváló partnerségi együttműködések megvalósításáért kapta az elismerést, mint például a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjainak együttműködése, valamint az ifjúsági önkormányzat bevonása a képviselő-testület munkájába.

Az elismeréseket Schanda Tamás ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár, Danks Emese, az Unicef Magyarország ügyvezető igazgatója és a díjat odaítélő bizottság tagjai adták át hétfőn Budapesten. Schanda Tamás úgy fogalmazott, hogy a díjazott önkormányzatok többet tesznek a kötelezőnél a gyerekekért és a fiatalokért, ezáltal mindenkinek példát mutatnak. A díj egyszerre ígéret és felelősségvállalás a jövőt illetően, az elismerés átvételével vállalják ugyanis a települések, hogy nem hagyják magukra a fiatalokat és a családokat. „Gyerekbarátnak lenni annyit tesz, mint törődni a közösség jövőjével (...), odafordulni azokhoz, akik a leginkább rászorulnak” – mondta a helyettes államtitkár.

Danks Emese elmondta, 27 település önkormányzata pályázott, ami azt bizonyítja, hogy van igény Magyarországon a gyerekközpontú gondolkodásra. Ismertetése szerint a gyermekbarát település programot 1996-ban indította el ENSZ gyermekalapja, az Unicef azzal a céllal, hogy az ENSZ gyermekjogi célkitűzései helyi szinten is megvalósulhassanak. Ilyen célkitűzés például, hogy a 18 év alattiak egyenrangú polgárai lehessenek településüknek, hatással lehessenek az ott születő döntésekre, valamint hozzáférhessenek az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz és oktatáshoz – mondta az ügyvezető igazgató.

Az esemény végén a Belügyminisztérium nevében elismerő oklevelet adott át a díjazottaknak Gasparics Emese önkormányzati helyettes államtitkár.