tata01Az európai egységet erősítő nemzetközi kapcsolatok elismeréseként Európa Díjat kapott Tata városa. A kitüntetést kedden adta át Axel Fischer, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése Európa Díj Albizottságának elnöke a város polgármesterének a tatai vár udvarán tartott ünnepségen.

Michl József polgármester elmondta: Tata 2004 óta pályázott a díjra, és négy lépcsőn túljutva, az elismerést odaítélő illetékes albizottságban a legtöbb szavazatot kapva nyerte el a kitüntetést Altötting német várossal megosztva. Axel Fischer a díjhoz fűzött indoklásból kiemelte, hogy Tata kilenc testvérvárosával kiterjedt és változatos cserekapcsolati hálózatot hozott létre. A 2012-ben szervezett több mint 60 esemény számos olyan kulturális, sport- és iskolai cserét tett lehetővé, amely Tatát az európai eszme helyi szintű előmozdításának modelljévé teszi Magyarország számára.

Surján László, az Európai Parlament kereszténydemokrata alelnöke köszöntőjében rámutatott, ez a díj túlmutat Tata határain, azt is jelenti, hogy egy olyan országban lévő város kapta, amely elkötelezett az európai értékrend iránt. "Az én nemzedékem még diktatúrában nőtt fel, mi tudjuk, mit jelent a diktatúra, de azt is tudjuk, soha nem engedünk antidemokratikus eszméknek. Tudjuk, hogy a jogállamiság, a szólásszabadság mekkora kincs. Tudjuk, hogy nehezen megszerzett szabadságunkat a vele járó felelősség vállalásával őrizhetjük meg" – mondta Surján László.

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára arról szólt, hogy az Európa Tanács munkája és az odaítélt díj az európai egymásrautaltság gondolatát erősíti. Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a kereszténység és az ehhez kapcsolódó kultúra szerepét emelte ki.

Az Európa Díjat, illetve az ezzel a névvel jelzett kitüntetési rendszert a strasbourgi székhelyű Európa Tanács alapította 1955-ben, olyan helyi és regionális önkormányzatok számára, amelyek kiemelkedően aktív szerepet vállalnak az európai egységet erősítő nemzetközi kapcsolatok terén. A kitüntetési rendszer négylépcsős. Első lépcsőfoka az Európai Diploma, a második a Becsület Zászló, a harmadik a Becsület Plakett, a negyedik maga az Európa Díj. Tata pályázatai alapján 1999-ben nyerte el az Európai Diplomát, 2000-ben a Becsület Zászlót és 2004-ben a Becsület Plakettet. Az Európa Díj elismerésben 1955-től 2012-ig egész Európából mindössze 70 település vagy régió részesült. Magyarországon eddig csak Szeged vehetett át ilyen kitüntetést. A díj alacsonyabb fokozatait Szentes és Ajka is kiérdemelte.

Hirdetés