szabo tunde01Az Európa Sportfővárosa titulust 2001 óta minden évben a kontinens egyik, 500 ezer főnél nagyobb városa nyerheti el. A városnak az adott évben összesen legalább 365 sporteseményt kell rendeznie, beleértve a helyi, közösségi, regionális, országos, illetve nemzetközi versenyeket.

„Büszkék lehetünk erre a címre, a sportolóinkra, szakembereinkre, és Budapestre, hiszen ez a cím egyértelmű elismerése annak, hogy méltó házigazdái tudunk lenni nagyszabású sporteseményeknek, valamint, hogy a szabadidő-, illetve az utánpótlássport terén is kiemelt szerepet töltünk be a nemzetközi sportéletben” – mondta Szabó Tünde sportért felelős államtitkár (képünkön) a Bálnában rendezett „Budapest sportélete - Budapest Európa Sportfővárosa 2019” elnevezésű konferencián. Emlékeztetett rá, hogy amíg 2006-ban hat, 2010-ben 34 kormány által támogatott világeseményt rendezett Magyarország, addig tavaly már 113-at.

A konferenciát megnyitó Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes elmondta, hogy a Fővárosi Önkormányzat még 2015-ben döntött arról, hogy benyújtja jelentkezését. „A pályázat célkitűzése, a mozgás öröme, a közösségi élmény, a fair-play és az egészséges életmód erősítése összhangban van azzal, amit a fővárosi sport területén mi is a feladatunknak érzünk” – mondta.

Fürjes Balázs kormánybiztos előadásában hangsúlyozta, hogy Budapest globális sportfőváros. Hivatkozott a világ egyik legnagyobb sportpiaci adatszolgáltatójának megállapítására, eszerint Budapest, népességénél és gazdasági erejénél sokkal jobban szerepelve 2016-ban és tavaly is a hetedik helyet foglalta el ebben a tekintetben a világ fővárosai között, de Fürjes szerint esélyes arra, hogy bekerüljön a top 5-be.

Az Európai Fővárosok és Városok Sportszövetsége (ACES) elnöke, Gian Francesco Lupatelli tájékoztatása szerint idén Szófia Európa Sportfővárosa, majd november 22-én adja át a stafétabotot Budapestnek. Az elnök szerint az Európa Sportfővárosa titulus segíthet Budapestnek abban, hogy később újra olimpiarendezési pályázatot nyújtson be, akár már 2032-re.

A konferencia keretében Budapest hivatalosan is elfogadta az ACES jelölését az Európa Sportfővárosa címre, s ennek megerősítéseként Szalay-Bobrovniczky Alexandra átvette az ACES zászlaját Gian Francesco Lupatellitől. Ezt követően az együttműködést szimbolizáló sajtófalat aláírták azoknak a hazai sportszervezeteknek a képviselői, amelyek vállalták, hogy részt vesznek a Budapest Európa Sportfővárosa 2019 rendezvénysorozat megvalósításában.

Hirdetés